Jak potvrdila ředitelka domova pro seniora Světlana Kubíková, klienti budou v uzavřeném prostoru pod permanentním dohledem pracovníků domova. „Jedná se o seniory, kteří jsou často dezorientovaní. Jsou to fajn lidé, ale potřebují mít dozor, aby se sami neztratili,“ vysvětlila ředitelka. Sama k tomu přidala jednu zkušenost. „Do práce mě vozí manžel autem a stalo se, že za ním přišly dvě naše klientky a ptaly se, jestli by je neodvezl do Rožďalovic. Občas mají trochu problém s orientací,“ konstatovala Kubíková.

Velký zájem

Tato služba zatím v regionu chyběla a už nyní je jasné, že o ni bude velký zájem. Ještě před otevřením domova se zvláštním režimem evidovalo vedení žádosti o umístění více než 80 klientů. Samotné obsazování oddělení bude probíhat postupně, aby si klienti na nové prostředí zvykli. První seniorka bude ubytována ve čtvrtek, plně obsazeno by mělo být v půlce dubna.

Na nové obyvatele domova se zvláštním režimem čekají podél chodby speciální byty. V jednom pokoji budou dvě lůžka, ve druhém pokoji pak jedno. Společnou pak budou mít koupelnu a místnost s dalším zázemím.

Slavnostní otevření domova se zvláštním režimem v Mladé Boleslavi. | Video: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

„Samozřejmě jsou tu bezpečností opatření, aby nemohlo dojít k potížím a případným poraněním. Například nástěnky na chodbách jsou kovové. A dveře vedoucí na oddělení budou vždy zavřené. Proto je u hlavních dveří prosklená kukaň, kde bude mít své zázemí náš pracovník,“ vysvětlovala ředitelka.

Ačkoliv je nutné mít o klientech přehled, v prostorách nejsou instalované žádné kamery. „Myslíme si, že i tito lidé mají nárok na své soukromí,“ doplnila Kubíková. Podle její zkušenosti přijdou do nového domova lidé, kteří si kvalitou života a prostředí oproti stávající situaci výrazně polepší. „A věřte, že vím, že o čem mluvím,“ poznamenala Světlana Kubíková.

Společná úhrada nákladů

Domov se zvláštním režimem je pobytovou sociální službou určenou lidem s duševním onemocněním či demencemi, vyžadujícími pravidelnou péči. Nástavba vznikla přestavbou stávající nevyužívané terasy mezi domovem seniorů a domovem s pečovatelskou službou v bývalých Žižkových kasárnách.

Dvě patra jsou provozně přímo napojena na stávající provoz domova seniorů, včetně zajištění doplňkových služeb, jako je například prádelna či kuchyně.

Náklady na výstavbu nového domova byly vyčísleny na 51 milionů korun. Podělily se o ně město, kraj, ministerstvo práce a sociálních věcí a Nadační fond Škoda Auto. Budova je v majetku magistrátu, zřizovatelem je Středočeský kraj.