Informace koluje po městě už několik týdnů. Boleslavský deník se ji snažil ověřit přímo u zástupce společnosti Arena MB Dušana Sedláka.

„Mohu vám říci jen to, že my jako firma žádné stavební záměry s budovou nemáme. Informaci o možném prodeji budovy nemohu vyvrátit ani potvrdit,“ řekl zástupce společnosti s tím, že obchodní strategii Arena MB rozhodně nechce řešit přes média.

Informace se už ale neoficiální cestou dostala i na magistrát. „Oficiálně to komentovat nemůžeme. Budova není v našem vlastnictví a rozhodování o její budoucnosti není v našich rukách. Je ale pravda, že informace, o kterých hovoříte, už na magistrátu také kolují,“ uvedla mluvčí radnice Šárka Charousková.

I pro odsouzené duchovní

Bývalé nápravné zařízení přiléhá k budově okresního soudu. Obě stavby vznikly v roce 1928 jako celistvý justiční areál projektovaný architektem a urbanistou Františkem Jandou jako sídlo tehdejšího Krajského soudu v Mladé Boleslavi.

V letech 1948 a 1949 v budově sídlilo velitelství mladoboleslavského oddílu Státní bezpečnosti. Jedno poschodí věznice bylo v té době vyhrazené prominentním politickým vězňům.

V první polovině 50. let režim do cel soustředil odsouzené duchovní. Věznice s kapacitou 240 odsouzených byla zrušena v roce 1955.
Po zrušení věznice budovu využíval Státní ústřední archiv, který ji opustil v roce 1995. Vězeňská služba zvažovala rekonstrukci objektu, v němž chtěla vzhledem k výhodné poloze a propojení s okresním soudem zřídit vazební věznici.

Kvůli havarijnímu stavu budovy a vysokým nákladům na opravu se však rozhodla objekt prodat ve veřejné soutěži za minimální cenu 20 milionů korun.

Budova zůstala v původním stavu a slouží jako lokace pro natáčení českých i zahraničních filmů. Vznikaly v ní například snímky Kajínek, Lidice, Mission: Impossible – Ghost Protocol, či Adéla ještě nevečeřela. Natáčely se v ní také seriály včetně Případů 1. oddělení, Českého století nebo Zločinů velké Prahy.

Filmy, které vznikaly v bývalé věznici
Uniforma (2001, režie: Hynek Bočan)
Jedna ruka netleská (2003, režie: David Ondříček)
Hitler: The Rise of Evil (Hitler: Vzestup zla) (2003, režie: Christian Duguay)
Kousek nebe (2005, režie: Petr Nikolaev)
Krev zmizelého (2005, režie: Milan Cieslar)
Prachy dělaj člověka (2006, režie: Jan Kulhavý, Jiří Chlumský)
Obsluhoval jsem anglického krále (2006, režie: Jiří Menzel)
Kvaska (2007, režie: Mirjam Müller Landa)
Hannibal Rising (Hannibal – zrození) (2007, režie: Peter Webber)
Kajínek (2010, režie: Petr Jákl)
Lidice (2011, režie: Petr Nikolaev)
Mission: Impossible – Ghost Protocol (2011, režie: Brad Bird)
Zraněná srdce (The Aftermath, 2019, režie: James Kent)
Šarlatán, 2020, režie: Agnieszka Hollandová

Seriály
České století (2013, režie: Robert Sedláček)
Missing (Pohřešovaný) (2012, autor seriálu Gregory Poirier)
Případy 1. oddělení (2015, druhá řada, autoři seriálu Jan Malinda a Josef Mareš)
Past (seriál České televize, 2019)
Zločiny velké Prahy (seriál České televize, 2019)
Ponorka (Das Boot, druhá řada, 2019)