„Vždycky, když chceš řídit model nákladního auta, musíš dodržovat určitá pravidla. Auto nikdy nesmíš mít vedle sebe, nebo za sebou. Vždycky před sebou," udílí instruktor RC školky důležité rady osmiletému Pavlíkovi, který na výstavu modelů zavítal s tatínkem Michalem Lexou z Mladé Boleslavi.

Na první pohled je vidět, že Pavlík ovládání nedrží v ruce poprvé. „Podobné ovládání máme doma. Se starším bráchou občas závodíme s auty na počítači. Skutečný model náklaďáku ale řídím poprvé," vysvětlil po lekci chlapec, který po prázdninách půjde do druhé třídy. „Největší problémy jsem měl se zatáčením. Stál jsem před autem, abych na něj dobře viděl, ale to bylo špatně," dodal záhy.

Na parkovišti před Dobrovickými muzei to však vypadlo jako na skutečné silnici. Parkovala zde nejen cisterna, ale také nákladní vozy, slyšet bylo troubení tahače, pozornost návštěvníků však přitáhl také vojenský tank či tradiční armádní Tatra v khaki barvě. Své místo zde mělo i několik osobních aut, z nichž nejzajímavější byl vůz tehdejší Veřejné bezpečnosti, model Škody Superb a další.

Nechybělo značení na silnici ani tráva

Věrný však byl i silniční povrch, kde nechybělo klasické značení komunikací přerušovanou či plnou čárou, nechyběla ani tráva. Také okolí připomínalo skutečnou vesnici. Hned vedle silnice stál kostel, restaurace U Šárky, dokonce se místo našlo i na sklad s průhlednou střechou.

Majitelé modelů, jejichž „hračky" vyjdou i na několik desítek tisíc ukazovali, že jejich nakladače a bagry v praxi opravdu fungují. Zkrátka s nimi dojeli na hromadu hlíny, kde hrabali a nakládali.

„Náš spolek RC Truck Hradec Králové má v současné době padesát čtyři členů a do Dobrovice přijelo představit své vozy zhruba čtyřicet modelářů s tím, že každý zde má dva až tři kousky," dodal místopředseda spolku Michal Švagerka. Jedná se o modely velikosti jedna ku čtrnácti, které jsou řízené rádiem a poháněné elektrickým proudem. K vidění byly nejen nákladní auta, ale i stavební technika.