První pětatřicítku aut již ministerstvo převzalo v úterý za přítomnosti ministra vnitra ČR Jana Hamáčka, policejního prezidenta Jana Švejdara a ředitele tuzemského zastoupení automobilky Škoda Luboše Vlčka.

Nejvíce vozů značky Škoda slouží v barvách Policie ČR, ale uplatnění nacházejí také u Hasičského záchranného sboru, státních archivů a dalších orgánů státní správy. „Služba u bezpečnostních sborů patří k těm nejnáročnějším, v nichž se dá osobní automobil provozovat. Vyžadují se nejen vynikající jízdní vlastnosti, ale především provozní spolehlivost a odolnost vůči opotřebení,“ zdůraznil při slavnostním předání ředitel Škoda Auto Česká republika Luboš Vlček. „Automobily ve službách státu musejí snášet extrémní zátěž zejména s ohledem na vysoké kilometrové proběhy, a přitom za všech okolností stoprocentně fungovat. Z tohoto důvodu nás velmi těší, že jsme v tomto náročném tendru uspěli. Je to nejlepší ocenění technických i ekonomických předností našich vozů,“ dodal Luboš Vlček.

Z 3294 celkem objednaných vozů jich 1853 připadá na modelovou řadu Kodiaq. „Spolupráce se Škodou Auto je dlouhodobě na vysoké úrovni, stejně jako kvalita nakoupených vozů. Nesmířil jsem se s tím, že by policisté jezdili v ojetinách a výsledkem je, že policisté mohou zajišťovat bezpečnost v moderních a spolehlivých vozech. V nákupu nových aut proto budeme pokračovat,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček.

Všechny dodané automobily budou mít pohon všech kol, sedmistupňovou převodovku DSG a výbavu vycházející ze specifikace Ambition. 193 z nich pohání motor 2,0 TDI/140 kW, zbytek bude osazen agregátem 2,0 TSI/140 kW. V tzv. části C rámcové smlouvy bude dále dodáno 640 vozů Škoda Scala Ambition 1,0 TSI/85 kW a 801 automobilů Škoda Fabia Active 1,0 TSI/70 kW (630 ve verzi hatchback, 171 v provedení Combi). Většina nasmlouvaných vozidel bude mít speciální výbavu VRZ (výstražné zvukové a rozhlasové zařízení), která je nezbytná pro výkon služby v bezpečnostních složkách státu.