Zatímco ve skutečnosti by museli turisté překonávat takovou vzdálenost nejméně 14 hodin letecky, což odpovídá délce letu z Nairobi do Novosibirsku, v rezervaci velkých kopytníků jim na to stačí několik minut pěší procházky.

„S tímto postřehem přišel přední český ekonom a známý milovník přírody Miroslav Zámečník, který rezervaci často a rád navštěvuje. Vystihl tak výraznou odlišnost mezi původní a nově připojenou částí rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Turisté v nejbližších letech uvidí mezi oběma částmi rezervace ještě další výrazný rozdíl. „Zatímco nově připojená část rezervace je kvůli roky chybějící péči degradovaná a zarostlá agresivními druhy trav, původní část rezervace, kde se velcí kopytníci pasou od roku 2015, se proměnila na rozsáhlou, druhově bohatou pastvinu,“ porovnal Dalibor Dostál.

Policejní dron.
Vyšetřování dopravních nehod policie zrychlí. Bude mít více bezpilotních dronů

Botanici z Univerzity Karlovy na přelomu června a července napočítali v pasené části rezervace 111 kvetoucích druhů rostlin. V místech, kde ještě před šesti lety dominovalo několik málo druhů expanzivních trav, to znamená zázračnou proměnu.

Rezervace velkých kopytníků se skládá ze dvou částí. Kolem každé vede okružní stezka pro návštěvníky. První je přímo v Milovicích, s parkovištěm v ulici Ostravská, druhá mezi Lipníkem a Benátkami nad Jizerou. Obě části rezervace propojuje pro pěší modrá turistická trasa.