Pondělní večer patřil v městském divadle díky nadaci Sponte Sua nejen představení Milostný trojúhelník, ale také dobročinnosti.

Záštitu nad večerem převzal náměstek primátora Adolf Beznoska, který také vážně nemocné Petře Koudelkové z Mladé Boleslavi předal svůj osobní finanční dar. Další peníze vybrali dobrovolní hasiči z Dobšína.

„Hlavní částka pochází z výtěžku divadelního představení, a to rovných 30 tisíc korun,“ říká pořadatelka akce Alena Šebková z agentury Adverte. Dalších 16 tisíc korun se podařilo získat prodejem stromků z obchodní pasáže, které věnovalo mladoboleslavské nákupní centrum Olympia. Peníze za obchodní dům předal ředitel Aleš Stupka.

„Auto pro mě znamená další krok k samostatnosti a ke svobodě, jsem za tuhle možnost být mobilní moc vděčná,“ neskrývala těžce nemocná dívka dojetí, když přebírala šeky.

Petra bydlí nedaleko Mladé Boleslavi a trpí od narození takzvanou nemocí motýlích křídel, což je závažné a nevyléčitelné genetické onemocnění.
Projevuje se hlavně na kůži, při jakémkoliv tlaku nebo tření se nemocným dělají puchýře a mokvavé rány. Lidé s tímto onemocněním mají kůži křehkou jako motýlí křídla, ale poetické označení nemoci s sebou nese hlavně neustálou bolest.

„Ne každému z nás svítí slunce na životní cestu, a jsem hrdý, že mohu pomáhat zrovna tímto způsobem. Petra své nemoci vzdoruje, je statečná, bojuje se svou nemocí a bolestí, a tím dává energii a odvahu všem, kterým to slunce svítí méně,“ řekl Adolf Beznoska, když předával svůj dar.

Drobná hnědooká dívka skutečně nestojí o lítost, zaslouží si rozhodně obdiv za svoji odvahu, cílevědomost a smysl pro humor.
I proto ocenila, že organizátoři vybrali právě představení Milostný trojúhelník, kde člověk dopředu nikdy neví, co vlastně uvidí.

Trojice herců, Pavel Liška, Martin Zbrožek a Josef Polášek ještě před začátkem hry také poděkovala občanskému sdružení Sponte Sua za možnost podílet se na dobré věci.

Představení pak rozjelo neuvěřitelnou vlnu improvizace, herci do něj zapojili i diváky, a chvílemi nebylo jasné, kdo patří na jeviště a kdo do hlediště.

Na konci si Petra opět otírala oči, ale tentokrát to byly slzy ze smíchu. „Zapomněla jsem na okolní svět, nic mě netrápilo a prostě jsem se bavila,“ pochválila průběh večera statečná dívka.

Co je nemoc motýlích křídel?
– odborně se jmenuje Epidermolysis bullosa congenita (EB)
– jde o genetické a nevyléčitelné puchýřnaté onemocnění kůže
– první příznaky jsou většinou patrné hned po narození
– kůže je tak křehká, že ji strhne i sebemenší dotyk, třeba švu na oblečení
– puchýře se dělají nejen na povrchu, ale i uvnitř těla, nemocní si při polykání mohou poranit jícen
– pokud se rána vytvoří na vnitřní straně víček, člověk dočasně oslepne
– každý den je nutné ošetřit nové rány, ovazováním tráví dlouhé hodiny
– nemocným srůstají prsty
– v České republice je zhruba 200 nemocných, v Evropě EB trpí 30 tisíc lidí