Návštěvníci, kteří zavítali na výstavu s názvem Za císaře pána, postáli nejdříve na bělské náměstí u pomníku padlých hrdinů. Právě u něj byla těm, kteří statečně bojovali v první světové válce, položena velká kytice k jejich poctě. Vernisáž výstavy, do níž většinu fotografií a exponátů zapůjčit Miloš Kredba z Mladé Boleslavi, se pak konala ve výstavním sále Městských kulturních zřízeních. Vyprávění o světové válce, o poctivcích i přeběhlících, o slzách, tehdejších uniformách, ale i poutavých historkách ze školních lavic, vyprávěl právě Miloš Kredba, který rozhodně na dobu, za císaře pána, nehodlá nikdy zapomenout.

„Je to dávná historie. Je ale tolik padlých, tolik hrdinů a tolik slz, vdov a sirotků, že na muže, kteří bránili tehdy naši vlast nemůžeme zapomínat," řekl mimo jiné Kredba, jehož děda i praděda ve válce bojovali a on sám je členem o. s. C.k. zeměbraneckého pěšího pluku č. 10 Mladá Boleslav. Kromě vystavovaných fotografií, medailí, řádů a nožů, jsou k vidění například i školní sešity, ve kterých je patrné, že i školám se válka nevyhnula. „V matematice se počítaly příklady o tom, kolik kdo například dostane na příděl chleba a ve slohu zase psaly děti dopis mužům bojujícím ve válce," vyprávěl Josef Müller, správce sbírek zámecké expozice v Bělé pod Bezdězem, který také setkání na bělském náměstí zahájil.

Zajímavá výstava věnována připomínce sta let od vypuknutí první světové války, může být třeba i zastavením při vašich prázdninových toulkách po českých městech.

Bezprostřední záminkou k válce se stal úspěšný atentát na arcivévodu a následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este. Ten rozpoutal řetězový efekt. Válčilo se v Evropě, Africe i Asii.