Stačil pouhý jeden hlas a v Bělé pod Bezdězem je rázem starosta místo dosavadní starostky.

Od pátečního večera je jasné, že se do nejdůležitější kanceláře na místní radnici posadí Milan Lomoz z ČSSD. Do čela města ho v tajné volbě jedenácti hlasy zvolili zastupitelé. Podporu mu vyslovili nejen nezávislí s TOP 09, ale také vlastní ČSSD.

„Děkuji za vaši důvěru. Zároveň bych chtěl poděkovat Jitce Tošovské za dobrou práci, kterou dosud odvedla pro město a věřím, že ve spolupráci budeme pokračovat," řekl starosta Milan Lomoz, který teď bude muset opustit svou dosavadní pozici vedoucího výroby.

Přeskočil tak předchůdkyni Jitku Tošovskou z hnutí Občané za rozvoj a budoucnost Bělé pod Bezdězem. Přestože její strana u voličů získala nejvyšší počet hlasů a i ona sama jako lídryně zvítězila, následná jednání ji ale do stejného křesla, které byla rozhodnutá obhájit, nevrátila. Deset hlasů od občanů a ANO 2011 nestačilo. KSČM ani ODS svého kandidáta nenavrhly.

Jednoduchou cestu však neměla ani do funkce místostarostky, kam ji vyneslo dvanáct hlasů. Obstála ale v konkurenci recepčního Jana Sýkory, lídra nezávislých s podporou TOP 09 a učitelky Květuše Vernerové, kterou navrhovalo ANO 2011.

Ze starostky místostarostkou

„Děkuji za svěřenou důvěru a doufám, že ji nezklamu," pronesla Jitka Tošovská ke svým kolegům krátce po zvolení. Vedení města se ujala téměř na konci letošního března. Tehdy totiž bělští zastupitelé odvolali starostu Jaroslava Vernera.

Toho už lidé v bělské politice slýchat nebudou. Přestože vytvořil vlastní kandidátku, od voličů potřebou podporu ale nezískal.

Koalici ČSSD a Občanů za rozvoj doplňuje Hnutí nezávislých občanů, které podporuje TOP 09. Také oni se snažili dostat do užšího vedení. Podařilo se jim získat dvě místa v sedmičlenné radě města. Usedne zde Jan Sýkora a Iva Machková, dále Radek Pelc a Lukáš Voleman (oba z Občanů za rozvoj města) a kompletní sestavu doplní železničář Libor Šimůnek z ČSSD.

Do opozice se tak dostala se dvěma mandáty ANO 2011 a ODS a s jedním KSČM.

„Průběh voleb byl kultivovaný a viděli jsme zde relativně předpokládatelný výsledek," zhodnotil starosta Milan Lomoz. Přesto připustil, že vyjednávání nebyla vůbec jednoduchá. „Museli jsme vyladit určité požadavky. Nakonec se vše ale podařilo," dodal.

Jako první se v úřadu pustí do formování rozpočtu města pro příští rok. Ze zasedání zastupitelů vzešly i dny prvních jednání rady, která se bude ke zmíněnému bodu vyjadřovat. Radní se sejdou 19. listopadu, 1. a 15. prosince.

Zastupitelstvo v novém složené se bude konat předběžně 10. prosince v 17 hodin v budově základní školy.

Noví zastupitelé:

• Starosta: Milan Lomoz (ČSSD)
• Místostarostka: Jitka Tošovská (Občané za rozvoj)

Zastupitelé:
• ČSSD – Miroslava Votočková, Libor Šimůnek, Jaromíra Límanová a Petra Kuldová
• Občané za rozvoj – Hana Dufková, Radek Fejfar, Lukáš Voleman, Martin Zelený, Radek Pelc a Iva Radochová
• nezávislí s TOP 09 – Jan Sýkora, Vendulka Folprechtová, Iva Machková, Iveta Orolínová
• ANO 2011 – Květuše Vernerová, Miloš Jirdásek
• ODS – Jaroslav Ježek, Jana Šťastná
• KSČM – Rudolf Kouba

• Předseda finančního výboru
Jaroslav Ježek (ODS)
• Předsedkyně kontrolního
výboru
Vendulka Folprechtová (nezávislí s TOP 09)