Devatenáctiletý Michal Portales alias P.O.R.T.Y, vyučený autoelektrikář a zaměstnanec automobilky Škoda Auto, svým číslem v televizní soutěži překvapil porotu.

S jakým číslem jste vystupoval?
Vystupoval jsem s rapem, což je v česku poměrně těžká disciplína. To by samo o sobě nebylo až tak zajímavé, ale vymyslel jsem skladbu přímo o mladoboleslavské automobilce, ve které pracuji. Do písničky jsem vložil postup práce, kterou na lince dělám každý den.

Jak jste přišel právě na tohle číslo?
Rapuju už od šesté třídy. Přišlo mi zajímavé udělat skladbu o práci, když už ve fabrice trávím víc času než doma.

Je to váš první počin tohoto druhu?
Z písniček to není moje první dílo, ale v žádné podobné soutěži jsem zatím nebyl.

Mají ve Škodovce ponětí o tom, že rapujete o fabrice?
Vědí o tom kolegové. Vedení určitě ještě ne. Mistři si to mezi sebou možná řekli, ale spíš to vědí jen spolupracovníci.

V jakém duchu se ten váš text nese? Je spíš pochvalný nebo kritický?
Ani tak, ani tak. Je to prostě o mně. V textu přesně popisuju práci, kterou dělám. Ne Škodovku jako celek, ale přímo můj úsek, moji pozici.

Jak probíhalo vaše vystoupení v soutěži?
Někteří soutěžící před vystoupením s porotou třeba deset minut mluvili. Já jsem přišel, pozdravil, krátce se představil a hned jsem spustil o Škodovce. Porota na mě volal, abych ještě počkal, ale stejně jsem dal znamení hudbě a začal. Když hudba skončila, řekl jsem porotcům, že jsem jim asi právě zodpověděl všechno, na co se chtěli předtím zeptat. Smáli se a říkali, že je to tak.

Odezva poroty byla kladná?
První, co vypadlo z Martina Dejdara, bylo to, že Škodovka má svou hymnu. Reakce byly pozitivní. Dokonce i Jaro Slávik, který je nejpřísnější a nejdrsnější, říkal, že se mu to líbilo. Říkal, že ten můj text je klasický rap modrých límečků, který má pointu.

Následně jste postoupil do užšího výběru. Co to pro vás znamená?
Pokud nás bude víc raperů, asi dostaneme nějaké společné téma, jako to bylo v minulých ročnících, a budeme na něj muset něco vymyslet.

Máte nějaké eso v rukávu? Na čem byste pracoval, pokud by téma bylo volné?
Přemýšlel jsem, že bych předvedl to, co jsem napsal pro přítelkyni, kterou jsem si tím získal, nebo mám připravenou skladbu o mém zesnulém dědovi. Nechci rapovat o tom, co jsem nezažil. Někteří rapeři mají písničky o drogách, ale já takové zkušenosti nemám, takže o ničem takovém nezpívám.

Co byste rád účastí v soutěži získal?
Je to způsob, jak se předvést, nezůstat napořád připoutaný ke škodovce a ukázat to, co mě baví. Už od dětství mám spíš tendenci být umělec, než pracovat rukama. Do soutěže jsem nešel ani tak proto, abych vyhrál, jako proto, aby si mě třeba někdo všimnul. Mohl by to být dobrý start kariéry.

Máte nějaký sen, který by vám soutěž mohla pomoct splnit?
Chtěl bych nahrát alespoň jedno profesionální album. I kdyby to měl být konec kariéry, přál bych si zanechat po sobě alespoň jeden takový odkaz, abych až jednou v budoucnu budu mít děti, jim mohl ukázat, co jsem dokázal.

Jaké jsou vaše pocity před dalším kolem?
Ve Velkém třesku to bude těžké. Postupují jen dvě desítky lidí z nějakých sto padesáti. Uvidíme. Záleží také na tom, jestli bude téma volné nebo si na nás porota něco vymyslí.

Česko Slovensko má talent vysílá Prima family v neděli od 20 hodin.