Ti jsou novými obyvateli bývalého vojenského prostoru nedaleko Benátek nad Jizerou už téměř rok a daří se jim skvěle. Na svět dokonce přivedli už několik mláďat.

Kalendář, který obsahuje více než padesát snímků, připravil, sestavil a nafotil grafik a fotograf Michal Köpping.

„Na focení zvířat je nejnáročnější najít si dostatek času a pak pokaždé ještě přijít ve správnou chvíli. Tedy když se něco děje, je dobré počasí, světlo a zvířata mají dobrou náladu, aby fotografa ignorovala. Samozřejmě je taky nutné mít dobrou fyzickou kondici – třeba zubry musíte někdy celkem dlouho hledat," řekl autor kalendáře Michal Köpping.

Kromě velkých kopytníků na jednotlivých stránkách kalendáře najdete také další vzácné obyvatele této Evropsky významné lokality. Jde především o ohrožené motýly, kterým návrat divokých koní umožnil na těchto místech dále žít.

Michal Köpping se netajil tím, že fotografování v bývalém vojenském prostoru je někdy opravdu náročné.

„Naštěstí není ani nutné mít drahou techniku, jde to i bez plnoformátové zrcadlovky a objektivů s nízkou světelností v cenách řádově až stovek tisíc korun," vysvětluje fotograf s tím, že každý ze snímků je dílem fotografa a jeho schopnosti umět si vše správně nastavit, nakomponovat obraz a ve správný okamžik zaznamenat. „K překvapení většiny kolegů mi na jeden podařený motiv stačí klidně jen pět záběrů, ne padesát nebo sto, jak je nyní zvykem," popsal Michal Köpping.

Důvod je jednoduchý. Má málo času a nesnáší se například probírat sto padesáti snímky hrajících si hříbat, aby vybral jediný.

Kalendář stojí 99 korun, 30 korun z každého prodaného výtisku putuje do společnosti Česká krajina, která rezervaci se vzácnými kopytníky založila.