Umět si poradit v situacích, které vyžadují záchranu života. To je cílem mladých zdravotníků, kteří se každoročně utkávají v soutěžích, ve kterých právě své dovednosti v oblasti první pomoci, předvádějí a soutěží v nich.

Oblastní kola v jednotlivých městech jsou za námi a nyní se vítězné hlídky oblastních kol utkaly na krajském kole v Mladé Boleslavi v lesoparku Štěpánka.

„Oblastní kola se konala po celých středních Čechách, kromě okresu Příbram. Ti měli málo zdravotníků a tak byli nuceni svou hlídku odvolat ze soutěže," řekla Deníku ředitelka úřadu OS ČČK(Oblastního spolku českého červeného kříže) Mladá Boleslav Michaela Mittnerová.

Po přivítání všech soutěžících složili slib jak rozhodčí, to aby byli spravedliví,tak mladí zdravotníci –  ti proto, aby soutěžili férově.

Odbila desátá hodina, soutěž začala. Družstva se za doprovodu hostesek, které je na jednotlivá stanoviště doprovázely,  rozprchla zachraňovat zraněné.

Zdravotníci z Boleslavi jsou vskutku zdravotníky zkušenými. „Hlavně ti starší, jsou hrozně šikovní, my si je vlastně vychováváme už od první třídy, kdy k nám nastoupili. Doufáme, že se umístí na nějakých medailových pozicích," okomentovala zkušenost mladých zdravotníků z Boleslavi Mittnerová.

Zdravotníci museli na jednotlivých stanovištích řešit nejrůznější zranění. Od zlámané ruky, či nohy, rozseknuté hlavy, až masáž srdce, při zástavě dechu.

Vítězné hlídky z jednotlivých krajských měst se utkají v kole republikovém. „Republikové kolo se bude konat 15. až 17. června, je to víkendová akce, místem konání bude Blansko. První tři z každé kategorie získají poháry a diplomy, dodala Michaela Mittnerová.

Na Štěpánce se soutěžilo ve dvou kategoriích. Do první spadají žáci prvních až pátých ročníků, do druhé pak žáci šestých až devátých ročníku základní školy, nebo věkově odpovídající ročníkům víceletých gymnázií. 
 

Pokud vás právě teď napadlo, že jsou tihle mladí zdravotníci šikovnější než vy, možná to tak opravdu je. Není ale nic jednoduššího, než se obrátit na Červený kříž v Mladé Boleslavi a absolvovat u nich takový mini kurz první pomoci.
Pořádají kurzy první pomoci pro nejširší veřejnost. Ten úplně základní je čtyřhodinový a stojí čtyři sta korun. Na kurzu vás naučí, jak se koncentrovat, nezpanikařit a samozřejmě si sami vyzkoušíte poskytování první pomoci,při nejčastějších situacích, které vás mohou potkat, zejména na silnicích. O volných termínech kurzů se dozvíte ze stránek ČČK