VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mezi lidmi stále převládají obavy, co přinese současná uprchlická krize

Mladá Boleslav - Rozhovor s Janem Kurkou, předsedou Téma dne nejen o hodnocení festivalu Jeden svět, ale i dalších plánech

12.4.2016 1
SDÍLEJ:

Jan KurkaFoto: Deník/Martin Weiss

Jan Kurka, předseda občanského sdružení Téma dne byl jedním z těch, kteří se pohybovali kolem organizace festivalu Jeden svět. V následujícím rozhovoru zhodnotil, jak celkově dopad i to, jakou reakci mezi lidmi vzbudil rozhovor s Martinem Rozumkem.

Festival v sobotu skončil. Jaká jsou vaše první hodnocení? Co přinesl sedmý ročník?
Když se budu držet hlavního festivalového tématu, kterým byla reflexe současné uprchlické krize, je to pro mne jednoznačně utvrzení se, že česká společnost není tak rozdělená do dvou extrémních táborů, jak by se mohlo z médií a sociálních sítí zdát.

Z čeho tak soudíte?
Za uplynulý týden jsem měl příležitost diskutovat se stovkami žáků na školních projekcích a návštěvníků večerních projekcí všech věkových kategorií. Mezi lidmi převládají obavy z toho, co současná uprchlická krize přinese. Nemají zkušenosti s podobnou situací a nezřídka ani dostatek informací. Současně české politické a veřejné elity selhávají ve své roli toto klíčové téma vysvětlovat a prostor tak zaplňují různí radikálové, kteří se na tom snaží získat politické body.

Obavy veřejnosti potom pochopitelně rostou.
Přesně tak. Nicméně se ukazuje, že když lidem informace poskytnete a dáte jim možnost téma diskutovat s někým fundovaným, tyto jejich obavy se rozptylují a oni si uvědomují, že situaci je třeba nějak řešit, což rozhodně není zavření hranic a odmítnutí pomoci těm, kteří jí potřebují. To vnímám jako velmi pozitivní.

Máte i nějaká negativní zjištění?
To, co s obavami již delší dobu pozorujeme a co se plně projevilo i na letošním festivalu, je vzrůstající agresivita v diskusích na internetu a hlavně sociálních sítích. Ještě před pár lety bylo nemyslitelné, aby lidé pod svým jménem publikovali to, co je dnes už zcela běžné. Uvedu jeden příklad. Připravili jsme pro váš deník rozhovor s Martinem Rozumkem, ředitelem Organizace pro pomoc uprchlíkům, který se zúčastnil zahájení festivalu. O panu Rozumkovi lze říct, že je jedním z největších znalců faktů kolem uprchlické krize, jejích příčin, průběhu a postupu dle mezinárodního práva a v tomto duchu byl i rozhovor veden. Na závěr pak pan Rozumek na náš dotaz vyjádřil názor, že Mladá Boleslav by měla být vzorem v přijímání uprchlíků dalším českým městům vzhledem ke svému bohatství a zkušenostem s integrací cizinců, kterých tu je veliké množství, což jsme použili jako titulek článku.

A jaká byla konkrétní reakce? Odhaduji, že pozitivní nebyla …
Na facebookovém profilu Téma dne se pak sešlo ohromné množství velmi agresivních a vulgárních verbálních útoků na pana Rozumka právě pro tento jeho názor, v drtivě většině bez jediného argumentu. Je normální nesouhlasit s názorem někoho, normální ale podle mne není někomu vyhrožovat násilím, i když jenom slovním. Obávám se však, že míra, v jaké se to v poslední době děje, mnoho lidí přesvědčuje, že to normální je.

Festival Jeden svět a podobné aktivity bývají označovány přívlastky pravdoláskařský, pražská kavárna či vítači uprchlíků. Jak taková označení vnímáte?
To souvisí částečně s předchozím. Všimněte si, že zpravidla ten, kdo používá taková označení, nevede diskusi v tom smyslu, že by používal argumenty. Takováto označení mají znevážit a dát nálepku. Ve skutečnosti ale žádný význam nemají, jsou to pouze argumentační fauly, na které nemá význam reagovat. Má to ale v sobě i docela komický prvek. Pokud mne někdo označí za pravdoláskaře, znamená to snad, že on je lžinenávistník?

Jaké máte další plány v Téma dne?
Tento týden ještě běží školní projekce Jednoho světa a pak bychom se rádi vrhli na oddychovější aktivity. Od května plánujeme pravidelné nedělní odpolední koncerty komorní hudby v altánku v lesoparku Štěpánka a během léta pak několik velkoformátových streetartových instalací s místními umělci. Současně chystáme v České republice a na Slovensku šíření metodiky nového předmětu mediální výchovy, na které jsme poslední 4 roky pracovali a testovali ji. Jde o volitelný předmět pro střední školy, jehož cílem je zlepšit kritické myšlení studentů s ohledem na mediální obsah, aby tak byli schopni lépe posoudit účel a zdroj informací, které se na ně každodenně chrlí.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
12.4.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební místnost v Hlízově.
110

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Chomutov - Mladá Boleslav
15

Piráti padli s Mladou Boleslaví na samostatné nájezdy

OBRAZEM: Parlamentní volby v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav - Dům kultury Mladá Boleslav byl v pátek 20. října 2017 poměrně obležen. V 15 hodin přišel s manželkou volit i šéf Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček. 

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: Ptali jste se Pavla Petra

Sportovní rozhlasový novinář byl hostem on-line rozhovoru v pátek od 10 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení