Pomník a přilehlé pietní místo vzniklo na křižovatce ulic Havlíčkova a Bezručova. „Není to náhodou, protože právě odsud Vlach před 95 lety poprvé vzlétl,“ řekl Vladimír Handlík z Nadačního fondu Letadlo Metoděje Vlacha. V místě, kde dnes za zády sochy stojí bytový dům, byl dříve hangár, v němž stálo Vlachovo letadlo.

Památníku dominuje především velký kovový oblouk představující první let a také křídlo letadla s dobovým profilem. Na ploše jsou potom zdánlivě nahodile rozmístěné kamenné kvádry. „Ty představují schéma Mladé Boleslavi v roce 1912, a to včetně firmy Laurin & Klement,“ řekl architekt pomníku Michal Hlaváček. Kamenné kvádry mají i praktické využití, pomník je přístupný bez omezení, takže lidé je budou moci využít například k posezení.

close Vnučka aviatika Metoděje Vlacha Marie Kroutilová. zoom_in

„Mám z pomníku ohromnou radost,“ řekla Vlachova vnučka Marie Kroutilová a dodala: „Jen mě moc mrzí, že se jeho odhalení nedožil můj tatínek, který zemřel v roce 1999. Toho celý život moc mrzelo, jak byl dědeček za minulého režimu opomíjen“. Spolu s ní se odhalení pomníku zúčastnil i aviatikův vnuk Zdeněk Vlach. Oba poté převzali z rukou hejtmana Středočeského kraje Petra Bendla zmenšenou podobu sochy Metoděje Vlacha.

Někteří lidé však z podoby pomníku bezmezně nadšení nejsou. „Ten kovový oblouk je moc masivní a také si myslím, že by to křídlo mohlo mít nějaké praktické využití, například jako autobusová zastávka, která je kousek vedle,“ řekl jeden z obyvatelů sousedního domu.