Město automobilů se od pondělí 6. června do pátku 10. června stane centrem mezinárodního setkání uměleckých kovářů a sochařů. Díla budou jako obvykle tvořit v areálu střední průmyslové školy, kam se na jejich um mohou přijít podívat také návštěvníci, a to každý den od 9 do 17 hodin.

„Dva kováři přijedou z Anglie a budou spolupracovat na jednom díle, poprvé v Mladé Boleslavi přivítáme také umělce ze Srbska, nebude chybět ani Čech, Fin a Belgičan," vyjmenoval vedoucí infocentra Gérard Kejsper.

Během tří uplynulých ročníků se ve městě vystřídali umělci z deseti různých zemí. V Mladé Boleslavi tak po sobě zanechali stopy v podobě patnácti děl, které můžeme najít na různých místech po městě. Nejznámější je Mladá Žirafa, která stojí v Jaselské ulici přímo před

Ekocentrem Zahrada či motýly zase můžete vidět před třetí základní školou. Letos k nim přibude dalších pět soch.

Novinka - dřevořezbáři

Novinkou sympozia jsou však tři dřevořezbáři – Romana Krestýnová, Martin Kučera a Jan Švadlenka, kteří budou v úterý a ve středu tvořit díla na téma divadlo.

„Nápad se zrodil po jednom z rozhovorů s ředitelkou Městského divadla Janetou Benešovou. Ukázala mi fotografie děl a já pak přemýšlel, jakým způsobem, dřevořezbáře zakomponovat do sympozia, kde umělci pracují s kovem. Uviděl jsem ale snímek dřevěné lavičky, který mě nadchnul a řekl jsem si, že by nám mohli vyrobit právě je a vytvořit tak hezký koutek někde ve městě," vysvětlil Gérard Kejsper.

Pět soch, které vznikly minulý rok, by s velkou pravděpodobností mohly být nainstalované v Havelském parku. „Necháme se překvapit, kde skončí ty ostatní. Dokonce mám v okolí lidi, kteří se na mě obrací, zda by sochy nemohly být umístěné právě u nich. Pro mě je to hezká zpětná vazba," sdělil s potěšením vedoucí „íčka".

Petra Vaněk a šrot

Zájem projevila i Klaudiánova nemocnice. Avšak ve svém areálu by ráda prezentovala českého autora. Sochař Petr Vaněk bude letos tvořit ze železného šrotu, což zrovna není ideální materiál. „Počítáme s nimi a pokud budou chtít, mohou počkat do dalšího sympozia. Třeba se tam najde socha, která bude vyhovovat," přemýšlí už do budoucna Gérard Kejsper.

A na jaké umění se návštěvníci mohou těšit? Pod rukama Srba Nedima Hadziahmetovice vznikne například kentaur, jehož součástí těla budou dva bojlery na vodu, osmašedesátiletý Fin Risto Immonen vyrobí oblouk a Tim Roosen z Belgie nazval své dílo King of the castle.
Nicméně některé sochy budou k vidění už ve čtvrtek na Staroměstském náměstí od 16 hodin, od hodinu později pak vystoupí kapela Isara.