Kovové sochy renomovaných umělců přibývají s každým dalším ročníkem této akce, která láká k setkání a tvorbě umělecké kováře, sochaře a pouliční umělce z republiky i ze zahraničí.

Akce zároveň čím dál více nabývá na věhlasu. Umělci si o ní povídají navzájem a mnozí se do ní i sami hlásí. Z Brazílie, z Norska, z Nového Zélandu, z Peru, z Rakouska.

„Chtěli jsme uspořádat akci, která tady ve městě zanechá nějakou trvalou hodnotu,“ připomněl organizátor Metalového sympozia a zároveň vedoucí mladoboleslavského infocentra Gérard Keijsper s tím, že každý ročník sympozia přinesl Mladé Boleslavi vždy pět nových uměleckých děl. „Třináct z nich je dnes instalováno po ulicích města, možná nejznámější z nich je žirafa před Zookoutkem, nebo instalace před šestou a třetí základní školou, na letišti či na zahradě kliniky Dr. Pírka,“ vypočítal Keijsper.

Další díla jsou vidět uvnitř některých budov, například v parkovacím domě na Staroměstském náměstí nebo uvnitř průmyslové školy. Studie navíc počítají nejméně s pěti dalšími lokalitami, které by měly nově hostit sochy uměleckých kovářů. „Doufáme, že město se díky podobným akcím stává vizuálně čím dál zajímavějším,“ poznamenal šéf infocentra.

Metalové sympozium startuje již v pondělí a potrvá do pátku „Letos dorazí na sympozium pětice uměleckých kovářů – z Nizozemí, Rakouska, Francie, Peru a z České republiky. To myslím dobře dokládá i jistý mezinárodní charakter i renomé celé akce. Chystáme také řadu novinek – třeba umělecké lampy, které by mohly jít připojit k veřejnému osvětlení,“ vyjmenoval Gérard Keijsper.

Na sympozium nedorazí ale pouze kováři, ale například i graffiti umělci, díky nimž se se souhlasem majitele do nového obrazového hávu oděje jinak nepříliš vzhledná severovýchodní tangenta u SD Kovo. „Chtěli bychom postupně bourat pověst Mladé Boleslavi jako spíše ošklivého města a přilákat více návštěvníků,“ podotkl Keijsper.

Dalších zajímavostí chystané akce je nespočet. 3D obraz inspirovaný skalními městy Českého ráje, který u Bondy centra vytvoří plastickou iluzi, módní přehlídka šatů vyrobených z kovu v kostele sv. Bonaventury, prohlídka průmyslové školy s Jiřím Bartošem Sturzem, koncert kapely Tichá Dohoda, vystoupení tanečníků Jazzdance a mnoho dalšího.

Sám Gérard Keijsper by chtěl již tak jednu z nejzajímavějších uměleckých událostí v příštích letech i nadále rozvíjet a lze konstatovat, že zatím je Metalové sympozium na dobré cestě. Rostoucí popularita celého podniku signalizuje snad také to, že se kulturní a umělecká scéna v průmyslovém městě, které umění nikdy dvakrát nepřálo, stále více vzmáhá.

V podobném duchu hovoří i náměstek primátora Daniel Marek. „Metalovému sympoziu se podařilo stát se další z tradičních akcí, které k létu v Mladé Boleslavi patří, z čehož mám samozřejmě velkou radost. Naše město díky tomu navštěvují prestižní umělci a dostáváme se do povědomí lidí i v jiném oboru, než je automobilový průmysl, jsme přece i atraktivním turistickým a kulturním cílem,“ uvedl.

Kdo by chtěl umělecké kováře vidět při práci, tomu se tato možnost příští týden nabídne na dvoře průmyslovky.