„Se všemi příplatky za noční a víkendové směny, za přesčasy a při započtení příspěvku na bydlení, může plat strážníka přesáhnout až 40 tisíc korun,“ řekl náměstek mladoboleslavského primátora Jiří Bouška.

Zvýšení příplatku za riziko je dalším krokem vedení Boleslavi v rámci snahy zvýšit mezi potenciálními uchazeči zájem právě o práci městského strážníka.

Městská policie se totiž dlouhodobě potýká se značným podstavem, v současné době zde pracuje kolem 50 lidí, zatímco tabulkový stav počítá se 68 osobami.

Získat nové členy do řad městských strážníků je navíc velmi obtížné. „Adepti musí splnit řadu kritérií a psychotestů a samotná práce strážníka v Mladé Boleslavi je rovněž náročná,“ připomněl náměstek Bouška.

Podle něj mělo v loňském roce město připraveno peníze v rozpočtu pro případ navýšení početního stavu strážníků, nakonec se ale nevyužily. Proto se radní snaží vytvářet různé formy benefitů včetně náborových příspěvků a možnosti získat služební byt.

Náměstek dále uvedl, že i vzhledem k potížím při získávání nových strážníků má město i asistenty bezpečného města, kteří pomáhají při dohledu nad veřejným pořádkem.

Práci asistentů chce vedení město uchovat i do budoucna a snaží se zajistit finanční prostředky i prostřednictvím evropských dotací v rámci Integrovaného plánu rozvoje území. „Snaha města zlepšit situaci v problematických lokalitách se v praxi projevila i najmutím bezpečnostních agentur pro lokality autobusového nádraží a ubytovny v příměstské části Čejetičky,“ dodal náměstek.

Najít zájemce o místo strážníka v řadách veřejnosti ale není nic snadného. „Být policajtem jsem chtěl být jako dítě, dnes už ne. Popravdě se moc nedivím, že se jim tam nikdo nehlásí,“ řekl oslovený obyvatel Mladé Boleslavi. Podle něj se jedná o nebezpečnou práci, kterou ve městě automobilů násobí vysoký počet zahraničních agenturních pracovníků.

Další respondent zase poukázal na výši platu, 40 tisíc korun je podle něj velice málo. „Tolik mají lidi na linkách ve fabrice. Nikoho na to nenalákají. Ve Škodovce vydělávají učitelky, zdravotní sestry a další, kteří jsou vyučeni v jiných oborech proto, protože tam dobře platí,“ doplnil s tím, že policejní práce není typickým zaměstnáním. „Je to poslání, podobně jako doktořina, to nemůžete jen odchodit nebo usedět u počítače,“ dodal.