Enormní zájem o městské byty a neschopnost uspokojit všechny zájemce řeší třeba Mladá Boleslavi. „Žadatelé o byty musí do pořadníků,“ potvrdila mluvčí magistrátu Šárka Charousková.

Magistrát tak aktuálně pracuje na konceptu rozvoje bydlení a počítá i s variantou, že se na stavbě nových bytů bude podílet město. Šlo by tedy o nové městské byty. Případnému využití vhodného dotačního titulu by se tak vedení Mladé Boleslavi v budoucnu nebránilo.

Aktuálně nájemci boleslavských městských bytů zaplatí za metr čtvereční na 63 korun. Ještě nedávno to bylo 60 korun, v únoru ale došlo po osmi letech k navýšení cen.

Ani Mnichovo Hradiště nemá bytů dostatek pro všechny zájemce. Nyní má 133 bytových jednotek, z toho je 47 bytů v Domově s pečovatelskou službou a jsou určeny pro seniory. Místostarosta Jan Mareš připustil, že s tím, že by bytů bylo potřeba tak 200. „Cena pronájmu se u dlouhodobých smluv na byty pohybuje pod hranicí 50 korun za metr čtvereční,“ doplnil Mareš a potvrdil, že nyní byty město nebuduje a dostupný dotační program nevyužije. Do budoucna ale uvažuje o výstavbě v lokalitě za Lidlem.