Jsou tu banality jako nevhodné parkování a to nejen na zákazech, ale i na přechodech pro chodce, nebo dokonce na chodnících. I rušení nočního klidu je v těchto dnech každodenním stereotypem v práci strážníků.

Mnohé případy v sobě ale nesou pro druhé nádech kuriozity. I když těch, kterých se situace týká, budou hovořit zcela jinak. Třeba Zalužanská ulice a hluboká noc. Hádka muže a ženy v této době pochopitelně rušila sousedy. Důvodem rozepře mezi mužem a ženou bylo rozbité rádio.

Velmi často vyjíždějí strážníci k volně pobíhajícím psům, ale také k uhynulým zvířatům. „Ať už je to mrtvý holub, králík, nebo přejetá kočka. Uhynulá zvířata se umisťují do kafilerního kontejneru,“ upřesnil zástupce ředitele městské policie Ondřej Kubala. Třeba minulou středu oznámila strážníkům ředitelka mateřské školy v Havlíčkově ulici, že spatřila mrtvé králíky. Strážnici jich na místě našli šest. Těla uhynulých zvířat putovala do asanačního boxu. Celkově to pro zvířecí obyvatele města nebylo dobré období. Ještě v ten samý den odpoledne pak zase strážníci vyjeli do ulice Na Radouči, kde se objevil mrtvý pták. A pak se našel i mrtvý sysel.

Velmi častá jsou oznámení o nálezu použitých injekčních stříkaček, které strážníci sbírají a odkládají do sběrného boxu na kontaminovaný odpad. 

Kontaminovaný odpad je pak po naplnění odborně likvidován. Tento postup museli strážníci aplikovat například minulou neděli. U toalet v parku na Výstavišti takto zlikvidovali nad ránem rovnou tři stříkačky najednou. Po poledni rovněž v ulici Jana Palacha další a za chvíli ještě jednu v parku v ulici 17. listopadu. Ve středu pak nález stříkačky s jehlou oznámila dívka, která byla s kamarádkou na hřišti u Domu kultury.

Službu městským strážníkům rovněž komplikují podnapilí občané, kteří libovolně ulehávají v ulicích města a znečišťují veřejná prostranství. Chováním i konzumací alkoholu na veřejnosti porušují vyhlášku. V uplynulých slunných dnech tak přivolal strážníky plavčík, aby mu pomohli zpacifikovat dva podnapilé muže na koupališti. Muži porušovali provozní řád, proto nepatřili na koupališti mezi vítané návštěvníky. „Jeden z cizinců nebyl schopen svou totožnost důvěryhodně prokázat, proto byl převezen na služebnu policie v Bělské ulici, kde byla zjištěna totožnost,“ doplnil zástupce ředitele městské policie.

Ve středu po půlnoci pak přijali strážníci oznámení, že někdo v Zalužanské ulici hází z ubytovny lahve na zaparkovaná auta. Na místo byla okamžitě vyslaná operační služba. Její hlídka zjistila, ze kterého pokoje byly lahve házeny a následně se dva muži k činu doznali. I takové případy v Mladé Boleslavi řeší městská policie. 

Objevíte-li někde pohozenou použitou injekční jehlu nebo stříkačku, zásadně se jí nedotýkejte!
Nález okamžitě oznamte Policii ČR nebo Městské policii linky 158 a 156, která zabezpečí jejich bezpečnou likvidaci prostřednictvím vyškolených osob.
S použitými injekčními jehlami a stříkačkami se manipuluje pouze pomocí vhodného nástroje, například pinzety nebo kleští, a poté se ukládají do pevného obalu s uzávěrem. Jedná se o nebezpečný infekční odpad. Box s kontaminovaným materiálem je předáván k odborné likvidaci.

Statistické údaje r. 2017
Odchyt toulavé zvěře 155
Sběr kadáveru 389 (201 králíků, 84 holubů, 31 koček, 28 ježků, 13 krys a potkanů, 10 kosů, 4 volavky, 4 straky, 3 veverky, 3 dravci, 2 nutrie, 2 srny, 2 kachny, 1 jezevec a 1 sysel
Rušení nočního klidu: nahlášených oznámení 241
doložené a prokázané přest. 31
Injekční stříkačky 298
Vyhláška alkohol 351
Veřejné pohoršení 507
Strážníci řešili celkem 1187 přestupků při strojním čištění, což je dvaapůlkrát více než v roce 2016.

MARIE MARKOVÁ