Mladá Boleslav není prvním městem, kde se podobná aplikace zavádí. Podle Gabriely Malé z oddělení marketingu a cestovního ruchu Městského úřadu v Kolíně funguje ve městě podobná aplikace již několikátým rokem k všeobecné spokojenosti. "Aplikace Kolín v mobilu funguje již dlouho a je skutečně dosti populární. Ve zhruba třicetitisícovém městě ji v současnosti využívá okolo šesti a půl tisíce lidí, což je slušné číslo. Aplikaci stále doplňujeme o nové prvky, takže je takřka v neustálém rozvoji. Přidali jsme dynamické jízdní řády, možnosti sdílení, je to zkrátka stále otevřený proces," říká Gabriela Malá.

"I Kladno provozuje již několik let mobilní aplikaci Město Kladno, nabízející informace o jízdních řádech, dopravních omezeních, řadu aktualit z města a mnoho dalšího. Ohlasy lidí byly a jsou velmi pozitivní," připomíná mluvčí města Kladno Lenka Růžková.

Podobné aplikace lze najít také v Poděbradech či v Říčanech – a další města, včetně Mladé Boleslavi, je nyní následují.

Mladoboleslavská aplikace se podle náměstka primátora Daniela Marka, který přišel s návrhem zřídit ji i ve městě automobilů, v mnohém již existujícími aplikacemi v ostatních městech inspiruje.

"Nápad vznikl koncem loňského roku, kdy jsem působil ve vedení Středočeského kraje a měl jsem tak možnost objíždět okresní města i komunikovat s městskými částmi v Praze, kde aplikace podobného rázu fungují. Toto řešení mne zaujalo a začal jsem se věcí zabývat," popisuje Daniel Marek.

"Boleslav v tomto směru začala pozdě, zato měla příležitost se poučit z fungování aplikací jinde," podotýká náměstek primátora. Počátkem roku město začalo oslovovat firmy, které podobné aplikace vyvíjejí. Volba nakonec padla na firmu Eternal. "Dohodli jsme se na pilostním projektu, jehož cena nepřesáhla 300 tisíc korun. Pro aplikaci jsme vybrali moduly, o nichž si myslíme, že jsou pro začátek nejvhodnější, jinak se bude samozřejmě i nadále rozvíjet," uvedl Daniel Marek.

V současné podobě nabízí například Mladá Boleslav v mobilu, tak jako jí podobné aplikace v jiných městech, například kontaktní údaje na důležité úřady, dynamické jízdní řády s hlášením zpoždění, průvodce městem a také možnost vyfotit a ohlásit spatřené závady na městském mobiliáři.

Další sekcí aplikace jsou i takzvané životní situace, kde se nachází odpovědi na otázky lidí, kteří si chtějí například pořídit mezinárodní řidičský průkaz či získat stavební povolení, samozřejmě jsou tam i rady ke komplexnějším situacím. Lidé tak nemusí volat na úřad, vše mohou zjistit během okamžiku. Celá aplikace směřuje ke zjednodušení a usnadnění vztahu lidí k městu i úřadu jako takovému," vysvětluje Daniel Marek.

Při uvedení aplikace minulý týden ovšem došlo k nepředpokládaným komplikacím – řadě uživatelů nešlo aplikaci stáhnout. "Některým se aplikace stáhla automaticky, pro zbytek byl problém v AppStoru, tedy obchodu s aplikacemi, kde právě probíhaly nějaké úpravy, takže aplikace byla nedostupná. To nebyla chyba aplikace samotné ani firmy, která ji vyvíjela, to byl zkrátka problém mimo naše možnosti řešení," říká Daniel Marek.

Od pátku by již nicméně mělo fungovat, jak by mělo a aplikace je nyní volně stáhnutelná. Aplikace bude rovněž propojena i s chystaným parkovacím systémem, takže bude schopna hlásit počet volných parkovacích míst na daných parkovištích a zároveň poskytovat možnost prodloužení parkovného na dálku. Již toto pondělí by se pak aplikace Mladá Boleslav v Mobilu měla navíc propojit s dalším z nových projektů, totiž se Senior Taxi, které bude možno objednávat i přes ni.