Coda, Morigen, Škwor, Seven, Markýz John, revival Accept, Syndrom, revival Judast Priest, Citron, revival Kiss. Všechny tyto rockové kapely měly dnes hrát na mladoboleslavském fotbalovém stadionu v rámci Rock festu Mladá Boleslav. Jenže nebudou. Dislokační komise města pořádání festivalu jednomyslně zamítla.

„Objednal jsem kapely, provolal deset tisíc, vytisknul plakáty. Dalších asi patnáct kapel jsem měl ještě v záloze. Během tří týdnů jsem udělal práce, která by normálně trvala půl roku, a teď to všechno musím zase odpískat,“ rozčílilo rozhodnutí komise pořadatele festivalu Romana Zavřela.

„Dislokační komise zamítla pořádání koncertu proto, že žadatel nesplnil všechny potřebné náležitosti. Například chybělo vyjádření nájemců požadovaných ploch a nebyla podána žádost o svolení uspořádání ohňostroje,“ tlumočila rozhodnutí komise mluvčí města Jitka Zinke.

 „Vedení fotbalového stadionu nebylo proti. Jejich souhlas jsem měl,“ argumentuje Zavřel. „A ohňostroj? Těžko budu odborníkům z dislokační komise, kteří poslouchají Evu a Vaška, vysvětlovat, že k vystoupení kapely revival Kiss patří světelná a ohňostrojová šou,“ říká Zavřel.

Podle náměstka primátora města Jana Smutného je zřejmě hlavní problém v tom, že pořadatel oslovil město na poslední chvíli. „Osobně bych tento typ produkce v Mladé Boleslavi rád uvítal. Pro příště je však potřeba, aby pořadatel požádal o povolení s větším časovým předstihem,“ uvedl pro Deník Jan Smutný. Podle něho nebyl čas projednat pořádání akce s provozovatelem fotbalového stadionu. Uvedl však i další možné důvody, proč se dislokační komise postavila proti koncertu. Těmi byly například nevhodnost tohoto typu produkce do této lokality, záměr skončit s koncertem až půl hodiny po půlnoci či ohňová šou, kterou plánovala kapela revival Kiss.

Romanu Zavřelovi nepomohlo ani to, že následně koncert zkrátil. Původně měl trvat od 12 do 0.30 hodin, pořadatel jej však omezil do 22 hodin, tedy do hodiny, kdy začíná noční klid. „Vůbec mě nenapadlo, že mi rock fest nepovolí. Před dvanácti lety, když tady ještě demokracie fungovala, nebyl problém. Mladá Boleslav je totalitní město, a dokud budou o podobných aktivitách rozhodovat lidé, kteří o nich nemají ani páru, nemá cenu se tady snažit o nějakou kulturu,“ je rozezlen Zavřel. „Členové komise nazvali rockový festival hip hopem, nebyli ochotni o jeho pořádání vůbec diskutovat a jednoznačně mi řekli nazdar,“ dodal rozzlobeně.

Jan Smutný přesto Romana Zavřela požádal, aby těmto aktivitám v Mladé Boleslavi zůstal věren. „Příště bych mu doporučil obrátit se včas na kulturní komisi, nikoliv na dislokační komisi. Tentokrát však nebyl čas ani na to, aby se pořádání festivalu dostalo na program rady města,“ řekl Smutný.

Jenže Roman Zavřel podle svých slov se snahou pořádat v Mladé Boleslavi nějaké kulturní akce skončil. „Pořádání festivalů se nevzdám, pustím se do toho i příští rok. Jenže jinde. Zkusím to třeba v Kosmonosích. Když mi Mladá Boleslav festival zamítla, Kosmonosy nebyly proti, abych jej přesunul na jejich fotbalový stadion. Jenže na termín 8. září už se na tamním stadionu bohužel konala jiná akce,“ nevyšla Zavřelovi ani náhradní lokalita. V případě festivalů či koncertů v Mladé Boleslavi je Zavřel pro příště ochoten jednat jen s náměstkem Smutným. „Pouze on se ukázal jako člověk na místě, který rozumí kultuře,“ dodal Zavřel.