Řadu vzrostlých majestátních topolů nechalo v minulých dnech vykácet město Mladá Boleslav. Stromy tvořily zvukovou i pohledovou bariéru mezi sportovištěm u 6. základní školy a panelovými domy v Zalužanské ulici v Mladé Boleslavi.
Důvodem likvidace stromů je, že by kořeny velkých topolů mohly nadzvedávat novou moderní tartanovou dráhu, kterou chce na sportovišti zbudovat město s pomocí státní dotace. Peníze ve výši kolem osmi milionů korun zajistil pro město poslanec Jan Hamáček. Bez kácení by hrozilo, že město o dotaci přijde.
Historie se tak opakuje, jenže teď poněkud jinak. Zhruba před dvěma roky totiž nechalo město pod patronací sociálně demokratického náměstka pri〜mátora Robina Povšíka a s posvěcením zastupitelstva vykácet lipovou alej v Palackého ulici. Tehdy ovšem město argumentovalo tím, že stromy jsou v havarijním stavu a mohly by někoho zranit. Alej byla navíc nahrazena novými, mladými a odolnějšími lipami, které v dalších letech dorostou. Topoly nikdo nenahradí. Tehdy proti kácení výrazně protestovali členové občanského sdružení Krajíř, hnutí Zvon i pravicová opozice, která důsledně sledovala, co se stane s pokáceným dřevem.
Politici před volbami hlásali: „Na stromy s rozumem, ne s pilou!“ A takhle to dopadlo. Zjevné porušení volebních slibů! „Vím, že jsem tehdy byl jedním z těch, kdo inicioval důsledné vyšetření celé události. Ale musím říct, že hlavně to, že bylo tehdy řečeno – že alej se bude kácet po etapách. Všechny pak šokovalo, že byla vykácena celá,“ řekl současný náměstek primátora Jan Smut〜ný z SNK-ED, který nyní sám ve vedení města podpořil kácení vzrostlých stromů. Město navíc předem nevědělo, že by stromy byly v havarijním stavu. „To jsme zjistili potom,“ dodal Smutný. Podle něho ale bylo kácení včas a předem avizované. Na všechno jsou posudky i podklady. „Práce se odkládaly tak dlouho, dokud nebylo vše řádně povolené a schválené,“ uvedl Smutný.
Jenže, kde teď jsou aktivisté, kteří před dvěma lety veřejně protestovali v Palackého ulici, stavěli bílé kříže a posílali novinářům posudky i zamítavá stanoviska? Členové sdružení Krajíř sice uvedli, že jsou jednoznačně proti kácení topolů a proti rozhodnutí magistrátu se odvolali ke kraji. Podobné veřejné protesty ale prý nemají smysl. „Prokazuje se, že proti státní správě nikdo nic nezmůže a je v podstatě jedno, jestli je u moci pravice, nebo levice,“ řekl Milan Matoušek ze sdružení Krajíř.