„Už téměř měsíc máme vyhřívaný stan v Poplužním dvoře s lůžkovou kapacitou patnáct míst, o jehož zázemí se stará Jan Rympl a další pracovníci firmy Compag,“ uvedla náměstkyně primátora Zdeňka Veškrnová.

Stan je v mrazech otevřený denně od devatenácté hodiny večerní do sedmé hodiny ranní. Příchozím nabízí vedle noclehu i horký čaj se sušenkami. Podle Veškrnové byl stan dosud využit ke dvěma stům sedmi noclehům, například v noci z pondělí na úterý byl zcela plný. Uzavřen bude až ve chvíli, kdy se znovu oteplí, což bude možná už o víkendu.

Kam se může uchýlit zbytek ze zhruba sedmdesáti boleslavských bezdomovců, o nichž se ví?

A ještě několik dalších, kteří evidováni nejsou? „Úzce spolupracujeme se střediskem Naděje, které bezdomovcům poskytuje další lůžka, případně vyhřívané prostory k přestání za největších mrazů, stejně jako náhradní oblečení,“ připomněla Veškrnová. Kapacity stanu i střediska jsou plně využívané, zatím ale stačí. „V nejbližší době žádná navýšení ani zvláštní opatření neplánujeme,“ dodala.

Podle velitele městské policie Tomáše Kypty jsou bezdomovci, přespávající často na chodbách domů nebo v průchodech a čekárnách, každodenně hlídkami při obchůzkách upozorňováni na možnost využívat střediska Naděje i vyhřívaného stanu. „Většinou projevují zájem tuto pomoc využít. Někdy je hlídka i odveze přímo na místo, pokud nevědí, kde to je,“ uvedl Kypta.

Kdo vlastně jsou boleslavští bezdomovci? „Přes polovinu místních lidí bez domova tvoří Češi, většinou ale nejde o Boleslaváky, stahují se převážně z jiných krajů. Hodně je také cizinců, zejména Poláků, Slováků nebo Litevců. V zimě ale cizinců ubývá, spíš se vracejí do domovských zemí, kde mají asi větší zázemí,“ vysvětlil Kypta.

Mnichovo Hradiště podle starosty Ondřeje Lochmana problém s bezdomovci nemá, na území města se podle něho pohybuje nejvýš pět nebo šest bezdomovců, kteří navíc na zimu většinou odjíždějí za svými příbuznými. „V minulosti jsme tu sice měli případ, kdy jsme jednoho bezdomovce odvezli do azylového centra Naděje v Mladé Boleslavi, ale to je spíš výjimka,“ dodal Lochman. 

KAREL SMAŽÍK