Fronty v nemocniční lékárně Středočeského kraje jsou čím dál tím větší a tamní lékárníci zvládají nápor klientů jen s vypětím všech svých psychických a fyzických sil.

Jak jsme vás již několikrát informovali, právě v této krajské lékárně po novém roce přestali vybírat třicetikorunový poplatek za každou položku na receptu. Zákazníci tak často ušetří i stovky korun a neváhají kvůli tomu vystát i půlhodinové fronty.

A situace se stále zhoršuje, snad jen s tím rozdílem, že už do krajské lékárny chodí jen ti lidé, kteří opravdu nechtějí poplatky platit. Ti, co záměrně poplatky hradí, aby ukázali nesouhlas s jejím rušením, nehodlají čekat v dlouhých frontách.

„Zákazníků k nám chodí stále více. Přesná čísla ale nemáme k dispozici, protože personál lékárny je natolik zatížený prací, že ani nemá čas dodat oficiální čísla,“ vysvětluje mluvčí Klaudiánovy nemocnice Hana Koišová. Zařízení přitom nemůže posílit personál lékárny už proto, že se jedná o přechodnou situaci a také, proto nemůže na taková místa sehnat více kvalifikovaných pracovníků.

„Opravdu mohu ujistit, že všichni zaměstnanci dělají, co mohou,“ říká Koišová. Téměř denně jsou ale přesto před lékárnou v Laurinově ulici vidět dlouhé fronty lidí, kteří neváhají čekat i venku v mrazu.

Právě fronty nutí i část zákazníků jít tam, kde se poplatky vybírají. „Nehodlám někde čekat šílenou frontu. Poplatky mě nezajímají. Jdu do lékárny, kterou mám nejblíže a nebudu někde čekat kvůli pár korunám,“ řekl Deníku Jiří Vaněk z Mladé Boleslavi.

Stále větší past se rozevírá i mezi soukromými lékárnami. Velké řetězce z obav před odlivem klientů začaly poplatky rovněž proplácet. Například lékárna Dr. Max v Kauflandu a Bondy centru nabízí zákazníkům zákaznickou kartu a poplatky takto zaregistrovaným zájemcům ihned vrací formou věrnostního bonusu.

„Chtěli jsme, aby naši klienti nebyli diskriminováni a nemuseli odcházet do krajské lékárny. Je to však na úkor naší ztráty, kterou se pak budeme snažit řešit se státem, jenž nezabezpečil rovné podmínky na trhu,“ uvedl generální ředitel sítě lékáren Pavel Vajskebr. Některé soukromé lékárny na Mladoboleslavsku ale poplatky klientům nevrací. Jednak na to některé nemají finanční prostředky a jednak je to podle nich nemorální.

„My poplatky vybíráme, protože opačný postup je porušením zákona. Podle mého osobního názoru je postup krajských lékáren nekorektní,“ řekla Českému rozhlasu Region Lenka Slatinová, vedoucí lékárny v mladoboleslavském Obchodním centru Olympia.

Podle představitelů menších lékáren v Mladé Boleslavi je vážně postihuje odliv klientů. Oni sami přitom za regulační poplatky nemohou. Stát rozhodl o jejich zavedení, zrušení poplatků, alespoň v krajských lékárnách, zase zajistilo krajské zastupitelstvo.

„Lidé chodí samozřejmě tam, kde se poplatky nevybírají. Velká lékárna dostane poplatky refundované, kdežto my, pokud poplatky nevybereme, nedostaneme vůbec nic a ještě porušíme zákon. Připadá mi to tady jako v bezprávním státě, kde si každý může dělat, co chce,“ uvedla paní Jana, vedoucí lékárny na náměstí Míru v centru Mladé Boleslavi.

Její slova potvrzoval pohled do provozovny bez jediného klienta. Jsou lidé, kteří k nám jen nakouknou a zeptají se, jestli vybíráme poplatky. Když řekneme, že ano, tak zase odejdou,“ zlobí se vedoucí zmíněné lékárny.

Pozn. redakce: Vážení čtenáři, omlouváme se za případné výpadky zobrazení diskuzí způsobenou zaváděním nového redakčníhosystému diskuzí. Děkujeme za pochopení.