Místo brusinek, na které v minulých dnech vyrazila Jitka Bubnová ze své chaty v Drhlenách na Mladoboleslavsku do lesů poblíž vodní nádrže Branžež, si přinesla 1,5 kilogramu těžký hřib smrkový.

Až doma houbu s manželem Janem přeměřili a zjistili, že má úctyhodné rozměry. Průměr hlavy měl přes 33 centimetrů a obvod nohy téměř 27 centimetrů.

„Původně jsem šla na brusinky a místo nich jsem přinesla tohle,“ ukazuje Jitka Bubnová na hřib a pokračuje: „Šla jsem se podívat na místo, kde se houbám daří. Viděla jsem už z dálky něco velkého. Říkám si – ježíš, co to je? Snad to není hřib? A byl!“

Dovézt takovou houbu z lesa až na chatu vůbec nebylo jednoduché. „Vedla jsem jízdní kolo, a k tomu jsem nesla tuhle obří houbu. No, řeknu vám, že jsem se pěkně zapotila,“ popisuje. Po cestě ji stavěli lidé, kteří nevěřícně vycházeli z domů a chtěli se nechat s obrovským nálezem vyfotit. „Jedna paní dokonce vytáhla vnučku v pyžamu z postele, ať se jde vyfotit s hřibem,“ usmívá se Jitka Bubnová.

Hřib kupodivu nebyl červivý. Manželé ho proto rozporcovali a udělali z něj řízky. Část rozdali známým i sousedům. Místo nálezů všichni místní chataři tají. „Napište, že ho našli v lese,“ smějí se.