Odvolání nepohodlného ředitele je příliš riskantní. Vysocí představitelé města Mladá Boleslav se o tom přesvědčili vloni v případě snahy o odvolání ředitele 5. základní školy Jiřího Ulricha. Ten však nakonec skončil, když musel odejít do důchodu.

Jak ale tedy jinak vyměnit šéfa Základní školy Debř?

Hlasujte! Měl by ředitel Klíma odejít ze ZŠ Debř? Dejte svůj hlas vpravo nahoře.

„Myslím, že vedení města udělalo vše proto, aby Štefan Klíma sám odešel. Do školy byly posílány kontroly a byly činěny nátlaky,“ řekl Boleslavskému deníku člověk blízký vedení debřské školy, který ale požádal o zachování anonymity.

Teorii nahrává více faktů, zejména počet provedených kontrol v této škole a opakované předkládání zjištěných chyb Českou školní inspekcí, za které byl ředitel Klíma sankcionován, přestože Ústředí České školní inspekce většinu pochybení neuznalo.

„Co mi to říkáte? Že jsme snad ovlivnili Českou školní inspekci? To ani není možné, to je nesmysl,“ ostře odmítl náměstek primátora odpovědný za školství Jan Smutný (SNK­ED), který je nyní pracovně v Německu a nemohl tak převzít petici od rodičů, kteří bojují za to, aby město nepřijalo rezignaci ředitele Klímy, kterou tento týden podal. Jako první jsme vás o tom informovali již včera.

Opozice: Je to manipulace s výsledky inspekce

K manipulaci s fakty došlo i podle opozice. „Pro mne je rozhodující jedno, že ta škola je plná, je o ni větší zájem, než je její kapacita. Co je dále rozhodující je, jak škola vypadá, za jaké ceny se tam kupují pomůcky, tedy za mnohem nižší ceny než v ostatních školách. Vidím spokojenost dětí i rodičů. Situace mi připadá velmi závažná z toho důvodů, že je tady účelově nakládáno a manipulováno s výsledky inspekce,“ řekl zastupitel Robin Povšík (ČSSD).

Podle bývalého primátora Mladé Boleslavi by se kauza měla řádně prošetřit.

„Pokud se za pana ředitele postavilo tolik rodičů, měli bychom argumentovat s rozmyslem. Pokud pan ředitel ze školy skutečně odejde, měli bychom mít čisté svědomí, zda jsme tomu mohli, nebo nemohli zabránit. Za sebe považuji nekorektní, kdybych mlčel. Navrhuji, aby rada přijala rozhodnutí ustanovit jakýsi kolektiv 4 až 5 lidí, odborníků ze školství, kde budou nejméně dva zástupci opozice. Ať znovu tato komise prošetří všechny důvody, které vedly ke stavu, že sám ředitel rezignuje. Vím, že už je to jen z toho důvodu, že je unaven a nechce dál pracovat pod tlakem,“ navrhl ve čtvrtek zastupitelům bývalý primátor města a zastupitel Svatopluk Kvaizar (Nezávislý).

Novým ředitelem komunistický zastupitel?

Zastupitelé však návrh na vyšetřovací komisi zastupitelstva odmítli. Vedení města radě rovnou začalo za Klímu hledat náhradu. Zástupkyně ředitele funkci vzít odmítla s tím, že stojí za Klímou.

„Nyní tedy musíme řešit, aby, než proběhne řádný konkurz, školu někdo řídil. Náměstek Smutný se dohodl s panem Tomášem Suchým (KSČM), našim zastupitelem, který je současně ředitelem 6. ZŠ, že by dočasně převzal vedení debřské školy,“ řekl na zastupitelstvu náměstek primátora Adolf Beznoska (ODS). Rezignaci Klímy a pověření Suchého odhlasovali radní ve čtvrtek před zasedáním zastupitelstva.

Vedení města ani neuvažovalo, že by Klímovu rezignaci nepřijalo. „Nevím ani proč. Rezignace je přece osobní, dopředu promyšlený krok. Neumím si představit, že bychom byli proti,“ uvedl náměstek Beznoska.

„Škole se velmi daří i úroveň školy je velmi dobrá. Za poslední dva roky se podle testů debřská škola zařadila mezi deset nejlepších v republice. Pan ředitel byl radou města vyštván ze školy,“ stojí si za svým rodiče, kteří proti jeho rezignaci podepsali petici. Ta už má více než 106 hlasů.

VAŠE DISKUZE: Co si myslíte o celé kauze? Měl by ředitel Klíma opravdu rezignovat, nebo ho chce jen někdo zlikvidovat? Napište nám svůj názor do diskuze pod článkem, váš názor nás zajímá!

close zoom_in Stane se ředitelem Základní školy v Debří po odchodu Štefana Klímy komunistický zastupitel Tomáš Suchý? "Dělat to nastálo nechci," řekl exkluzivně našemu Deníku. Čtěte více v pondělí 30. března 2009 v tištěném Boleslavském deníku!