Hlavním účelem Mistrovství České republiky ve výkonu vodících psů – Memoriálu Miroslava Fišera – je seznámit veřejnost s tím, že zrakově postižený člověk s vodícím psem je samostatný. „Chceme také lidem ukázat, že pes je pro postiženého velice důležitý, proto by vodící pes měl mít všude dveře otevřené. Je vychovaný, ovladatelný a pro veškeré interiéry naprosto neškodný,“ řekla ředitelka střediska výcviku vodících psů SONS ČR, Hana Jasenovcová.

Mistrovství ČR ve výkonu vodících psů se uskuteční v sobotu 5. září v Bondy centru a jeho okolí. Slavnostní zahájení je v 10 hodin.

26. ročník Mistrovství České republiky ve výkonu vodících psů se Mladé Boleslavi uskuteční poprvé. Mistrovství je vrcholnou soutěží kvalifikovaných soutěžících, kteří postoupili z regionálních soutěží v České republice, startují též medailisté z loňského mistrovství České a Slovenské republiky.

„Závod je rozdělen do dvou částí – frekvence a poslušnosti. Frekvence představuje normální pohyb v běžném provozu. Na trasu vyráží vždy jedna dvojice – zrakově postižený a pes. Dvojici doprovází rozhodčí, který určuje směr trasy a zajišťuje jejich bezpečnost. Druhá část – poslušnost – je klasická kynologická dovednost, jež probíhá ve vyhrazeném prostoru,“ doplnila Gabriela Vavřinová, vedoucí boleslavského TyfloCentra.

Prací vodícího psa je vést zrakově postiženého tak, aby byl v bezpečí – označení překážek, přechodu, dveří nebo schodů.

Sobotního dne se zúčastní i Městská policie Mladá Boleslav, která tu představí ukázky zákroku služebního psa a ukázky vybavení.

V České republice má nárok na vodícího psa sto tisíc těžce zrakově postižených, z toho jich okolo pěti set psa má.

„Ne každý si psa pořídí. Není to jen o tom, že pes dokáže postiženému pomáhat. O psa se musí člověk starat, znamená to i změnu životního rytmu,“ uvedla Jasenovcová.

PROGRAM

10 hodin – slavnostní zahájení a start soutěže
10 – 16.30 hodin – závod
16.30 – 17 hodin – vyhodnocení