Společnost Vodovody a kanalizace (VaK) oznámila, že zvýší vodné a stočné na Mladoboleslavsku o 9,9 procenta. Město Mladá Boleslav má přitom v této firmě skoro poloviční podíl. Zbytek majitelů tvoří další města na Mladoboleslavsku.

„Vypadá to, že si z nás dělají legraci. Zdražení skoro o deset procent, to už je pořádný skok,“ rozčiluje se například Helena Drtinová. „Budeme muset více šetřit. Politici si nevidí na špičku nosu,“ řekla.

Naráží na fakt, že vedení města Mladá Boleslav, konkrétně primátor Raduan Nwelati (ODS), před novináři sliboval, že jedním z návrhů pomoci lidem v Mladé Boleslavi a zaměstnancům automobilky Škoda v současné krizi bude zachování výše nebo dokonce snížení některých městských poplatků.

Podle náměstka primátora Jana Smutného (SNK–ED) bylo ale zdražení vody nezbytné. „Kvalita vody vždy něco stojí, a to se odrazí v ceně. Zdůrazňuji, že zde letos došlo k řadě významných investic, které budou provozně nákladnější. Zdražení kopíruje výstavbu a rozšíření kanalizační sítě,“ řekl náměstek Smutný Boleslavskému deníku.

Opozice: Je to nehorázné!

Politická opozice ale považuje zdražení vody v této době za nehorázné. „Kritizujeme růst cen vody ze strany podniku, kde má poloviční podíl město, jehož primátor celému národu v médiích slíbil, že bude snižovat poplatky. Ukázalo se, že je naopak zvyšuje,“ řekl opoziční zastupitel Robin Povšík (ČSSD). Podle něho by právě garance zmražení růstu cen za služby, jako voda či teplo, mělo potřebný efekt v pomoci občanům a udržení jejich kupní síly.

Nwelati ale uvedl, že nikdy nesliboval, že se bude snižovat, nebo že neporoste cena vody. Jeho sliby se prý týkaly jiných poplatků. „Zvýšení ceny vody je věcí společnosti Vodovody a kanalizace. Město není jejím vlastníkem, pouze v ní má podíl. Zdražení vody o 9,9 procenta je nutností, které vychází ze zákonné povinnosti obnovy majetku VaK (technologie, infrastruktura atd., pozn. redakce),“ řekl Nwelati.

VaK chtěl zdražovat ještě více

Podle něho je tak zdražení nižší, než by bylo potřeba. „Náklady spojené s touto povinností by pokrylo zdražení kolem 12 procent. Vzhledem k současné krizi ale bylo rozhodnuto o nižším růstu ceny vody,“ řekl Nwelati.

Náměstek primátora pro ekonomiku Adolf Beznoska dodal, že další poplatky, které vybírá město (například za odpad), neporostou.

Významnou položku nárůstu ceny vody při celkově vysokém podílu fixních nákladů tvoří nárůst odpisů nově vloženého majetku měst a obcí a odpisy z nově zařazených investic.

„Do těchto nových investic je zahrnuto rovněž dobudování kanalizace v pěti městech regionu (Kosmonosy, Benátky nad Jizerou, Bakov nad Jizerou, Bělá pod Bezdězem i Mladá Boleslav) a rekonstrukce stávající čistírny odpadních vod v Mladé Boleslavi I – Neuberku,“ uvedl ředitel VaK Jan Sedláček.

V rámci tohoto projektu je budováno více než 22 kilometrů kanalizačních sítí, 12 přečerpacích stanic odpadních vod a přes 850 veřejných částí kanalizačních přípojek.

Zaplatíme stovky korun ročně navíc

Průměrná denní spotřeba vody na jednoho obyvatele na Mladoboleslavsku činí 106,9 litrů na osobu a den. To jej přijde na 7,04 koruny včetně DPH na osobu a den za dodání pitné vody, odkanalizování a vyčištění odpadní vody.

Zvýšení cen při této spotřebě představuje u průměrné domácnosti u vodného o cca 25,14 koruny včetně DPH za měsíc a u stočného o zhruba 41,65 koruny včetně DPH za měsíc. Dodávka jednoho litru pitné vody včetně následného odkanalizování a vyčištění zatěžuje odběratele 7 haléři.