Šok! Tímto jedním slovem vyjadřují mladoboleslavští politici výsledek včerejšího hlasování v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR o důvěře vládě. Poslanci totiž těsně, tedy počtem 101 hlasů, rozhodli o vyslovení nedůvěry vládě, která tak padla.

To jsme fakt nečekali

„Tohle jsme opravdu nečekali,“ shodli se politici ze všech stran působících na Mladoboleslavsku, které ještě v úterý v noci oslovil Boleslavský deník.

Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS) uvedl, že Rada Místního Sdružení ODS Mladá Boleslav je přesvědčena, že vyslovení nedůvěry nynější vládě v době předsednictví Evropské unii výrazně poškodí prestiž České republiky v zahraničí a může způsobit vznik veřejné nebo skryté vládní koalice ČSSD s komunisty.

„Naplnilo se to, čeho jsme se obávali. Uvidíme, jaký bude vývoj při sestavování přechodné vlády. Určitě to umožňuje stejně jako na kraji vznik skryté koalice mezi ČSSD a KSČM. A pokud se přibližuje opětovný nástup komunistů k moci, tak musím být zklamaný,“ řekl Deníku Nwelati.

Vláda s komunisty?

Sociální demokraty ale toto vyjádření zvedlo ze židle, ostře to odmítají. Vyslovení nedůvěry vládě je podle nich demokratický mechanismus a očekávají, že veškeré další kroky se budou odehrávat v souladu s ústavou.

„Nemám žádné obavy, jako naznačuje pan primátor, už z toho důvodu, že celý proces je v rukou prezidenta republiky a toho snad ani pan primátor nebude podezírat, že by se snažil napomáhat skryté vládě sociální demokracie s komunisty,“ řekl Boleslavskému deníku poslanec Jan Hamáček (ČSSD) za Mladoboleslavsko. Co se týče Evropské unie, podle Hamáčka, je běžné, že během předsednictví řady jiných zemí již k pádu vlád došlo a nikdy to nepřineslo větší problémy.

Vláda

Mladoboleslavský poslanec Jan Vidím (ODS) ale jistou skrytou hrozbu vlády ČSSD a komunistů naznačil. Podle něho prezident pověří někoho, kdo se pak pokusí sestavit vládu a získat důvěru v poslanecké sněmovně. Takto to může zkusit se dvěma kandidáty na premiéra. „Pokud ani jednou důvěru nezíská, tak poslední pokus nemá prezident, ale předseda sněmovny, což je sociální demokrat Vlček a tam je jisté, že by předsedou vlády byl Jiří Paroubek s podporou komunistů. Není tu tedy bezprostřední hrozba, ale nebezpečí může přijít v horizontu několika měsíců. I když pro někoho je to možná radost,“ dodal Vidím.

Komunistický zastupitel Mladé Boleslavi Karel Skála ovšem něco takového odmítá. „Pochybuji, že je správná doba k tomu, aby komunisté nyní v tak těžké kapitalistické době vládli. Nicméně jsem za pád této vlády rád, protože byla zcela protilidová,“ řekl Skála.

Zavřou se kohoutky s miliony pro Boleslav?

Nezpůsobí však pád vlády problémy pro obyvatele Mladoboleslavska v podobě uzavřených kohoutů k milionům na připravované investiční akce, například z ministerstva dopravy na stavbu severovýchodní tangenty?

„Předpokládá se, že ministerstva by měla zůstat beze změn, nicméně mám velmi vážné signály z nejvyšších míst ministerstva dopravy, že vzhledem k tomu, že vládě chybí peníze, tak není mnoho zájmu financovat projekty typu severovýchodní tangenty. My však uděláme vše proto, aby tato investice byla realizována. Předpokládáme, že stavba začne koncem tohoto roku, kdy už by mohla být sociálně demokratická vláda, která se k tomuto závazku občanům Mladé Boleslavi bude plně hlásit. V každém případě České republice může pomoci jedině rychlé ukončení této nemravné vládní koalice, která žije jen díky tomu, že vydírá a korumpuje různé poslance,“ řekl náměstek hejtmana a mladoboleslavský zastupitel Robin Povšík (ČSSD).

Podle primátora Mladé Boleslavi Raduana Nwelatiho ale žádné omezení investic v Mladé Boleslavi kvůli pádu vlády nehrozí. „Spolupráci nás a ministerstev to neohrozí, protože překládáme docela rozumné a kvalitní projekty,“ odmítá Nwelati.

To samé si myslí i poslanec JanHamáček. „Rozhodně neočekávám žádné, natož krátkodobé, rozpočtové změny. Myslím, že není důvod k panice,“ uzavřel Hamáček.