Na víkendovou službu asi nikdy nezapomene dvojice dopravních policistů z Mladé Boleslavi Jiří Šnýdr a Petra Vališová! Zachránili totiž lidský život, přestože žena, kterou vrátili mezi živé, chtěla spáchat sebevraždu.

FOTO, VIDEO A AUDIO vpravo v mediaboxu!

„Ještě si to pořádně ani neuvědomuji. Beru to jako nezbytnou věc a jako naprostou samozřejmost,“ řekla Deníku policistka Petra Vališová na otázku, jak se jí o víkendu usínalo, když spolu s kolegou zachránili lidský život.

Co se vlastně stalo? Na policejní linku 158 zavolala v neděli v noci, deset minut před druhou hodinou ráno žena z Mladoboleslavska. Řekla, že se hodlá zabít. Operační důstojník ihned začal s akcí, po telefonu se ženu snažil přesvědčit, aby to nedělala a pokoušel se zjistit, co nejvíce údajů.

„Pětačtyřicetiletá žena se představila a nahlásila, že chce spáchat sebevraždu ve svém motorovém vozidle. Policistům se podařilo získat informaci o tom, kde bydlí a zjistili, že s autem bude poblíž bydliště,“ vysvětlil policejní mluvčí Ladislav Mareš.

Do akce se ihned zapojilo několik hlídek z několika obvodních oddělení. Žena se během hodiny ozvala ještě několikrát a policii se podařilo zjistit, že se nachází poblíž obce Veselá u Mnichova Hradiště na Mladoboleslavsku.

Okolí Hradiště začaly prohledávat místní policejní hlídky. Operační důstojník se také obrátil na oddělení dopravní policie, která disponuje technologií GPS. Pomocí toho se jim podařilo místo rychleji lokalizovat. „Asi ve třičtvrtě na tři jsme vyjeli auto hledat. Zjistili jsme souřadnice, které jsme nahlásili operační důstojnici. Ta pomocí internetových map zjistila ulici a místo, kde auto stojí,“ řekl Deníku dopravní policista Jiří Šnýdr.

Policisté tak zjistili, že auto stojí kousek za železničním přejezdem za obcí Veselá směrem na Lhotice. Na místě už byla hlídka z obvodního oddělení, která se do vozu snažila dostat. Po příjezdu policistů Šnýdra a Vališové na místo se podařilo rozbít okénko auta a ženu vysvobodit.

„Když jsme přijeli na místo, byla do auta zavedena plastová trubice od výfuku, která vypadala jako trubice od vysavače,“ říká policistka. V tom okamžiku už ale nebyl motor nastartovaný. Žena byla v bezvědomí, jednak se nadýchala výfukových zplodin a hlavně snědla nějaké léky, které pak zapila alkoholem. Namíchala si opravdu účinný koktejl smrti.

„Rozbili jsme sklo levých předních dveří a podařilo se nám paní vytáhnout. Nejevila známky života. Položili jsme ji na zem a podložili dekou. Začali jsme paní oživovat. Kolegyně Vališová prováděla srdeční masáž a já jsem pak přidal i dýchání z úst do úst. Nemohli jsme totiž nahmatat tep ani dech,“ popisuje policista Šnýdr.

A akce byla opravdu úspěšná! Po několika minutách se podařilo ženu probrat. Dokonce začala i komunikovat. Záchranka ji odvezla na ARO do nemocnice. Dopravní policisté tak zachránili život, přestože jim taková činnost ani nenáleží. „Prostě jsme chtěli pomoci najít to auto a zrovna jsme i zachraňovali život,“ říká.

Žena myslela sebevraždu opravdu vážně. V autě byl totiž nalezen i dopis na rozloučenou. Proč se chtěla zabít ale zůstává otázkou. „Vzhledem k citlivosti celé události, nebudeme motiv sebevraždy zveřejňovat,“ uvedl policejní mluvčí Ladislav Mareš.

Policistka Petra Vališová: Ještě mi to pořádně nedošlo

Byla to vaše první taková pomoc, respektive záchrana života?

Byla to moje první záchrana života mimo dopravní nehodu a byla to první pomoc, kdy člověk opravdu vůbec nejevil známky života. Ale jinak provádíme drobné pomoci při dopravních nehodách, jako je stabilizování člověka, když dojedeme na místo dříve než záchranka.

Jak jste tu noc usínala, když se vám a vašemu kolegovi podařilo zachránit život?

Úplně normálně, protože mi to pořádně ještě nedochází. Na tom místě přemýšlíte nad tím, co je třeba udělat a nenadělat více škody než užitku. Beru to jako součást toho, co tam bylo nutné udělat, jako nezbytnou věc a hlavně jako naprostou samozřejmost.

Jezdíte k dopravním nehodám, kde pomáháte obětem. Byl nějaký rozdíl v tom, že jste pomáhali někomu, kdo se chtěl sám a dobrovolně zabít?

Myslím, že není rozdíl v tom, jak k tomu přistupujete, vůbec nemáte čas v tu chvíli přemýšlet na d tím, že ten člověk to udělal záměrně. U dopravní nehody se věci dějí během zlomku vteřiny a člověk na to není připravený – ani postižený člověk ani já. My už řešíme v podstatě hotovou realitu, zatím co tady byla paní rozhodnutá si ublížit. Já jsem ale její záměr nevnímala a snažili jsme se jí pomoci, aby žila, a víc jsem na místě neřešila.

Jak to na místě vypadalo, když jste k obci Veselá dorazili?

Za železničním přejezdem u obce Veselá směrem na Lhotice stálo auto, které mělo zavedeno černou plastovou hadici do auta. Připomínalo to trubici od vysavače, která byla napojena na výfukové vedení a byla vložená pátými zadními dveřmi do vozidla.

Platí v Mladé Boleslavi policejní heslo pomáhat a chránit? Hlasujte v anketě v pravo nahoře a diskutujte dole.