„Už nedokážu čelit nátlaku vedení města. Setkal jsem se s agresivním jednáním magistrátu a dál nemohu v takových podmínkách pracovat, rezignoval jsem a můj názor těžko něco změní,“ řekl na žádost Boleslavského deníku o vyjádření Štefan Klíma, ředitel Základní školy v Debři, příměstské části Mladé Boleslavi.

Už 106 podpisů

Rodiče však s odchodem ředitele ostře nesouhlasí a dokonce sepsali petici, kterou za pouhé dva dny podepsalo už 106 lidí. Včera ji veřejně předali vedení města na zasedání městského zastupitelstva, kde se kvůli tomu strhla bouřlivá debata. Hlavní aktér kauzy Jan Smutný, náměstek primátora odpovědný za školství, ale na jednání paradoxně chyběl.

„Nelíbí se nám, že pan ředitel podal rezignaci, protože toho pro tuto školu udělal moc. Dokázal i to, co by pro jiné školy bylo nemožné. Naše děti odsud chodí šťastné a jsou dobře připravené ke studiu na střední škole,“ řekla Jitka Bartošová, jejíž děti tento ústav také navštěvují.

Odchod ředitele si nepřejí ani samotní pedagogové. „Náš sbor se vyjádřil jednoznačně. Stojíme jako jeden muž za panem ředitelem Klímou a jsme zklamaní přístupem města k celé věci,“ uvedl mluvčí učitelského sboru v Debři Vladimír Hofman.

Inspekce i audit našly pochybení

Spor se rozhořel vloni v květnu, kdy tam audit odhalil několik nepodstatných administrativních nedostatků, které z velké části způsobila nezkušená účetní.

„Nebyla to přece moje chyba. Mojí povinností bylo nedostatky odstranit a to jsme také udělali a přijali novou účetní,“ sdělil Klíma. V září pak do školy zamířila i Česká školní inspekce, která zjistila rovněž několik drobných pochybení.

„S výsledky jsme nesouhlasili, protože se tam doslova vyskytovaly nesmysly. Podali jsme proti tomu námitky k Ústřední české inspekci, která je prověřila a konstatovala, že chyb jsme se nedopustili,“ řekl ředitel.

Ředitel přišel o ohodnocení

Klíma se přesto v prosinci od vedení města dozvěděl, že bude ztrestán a přijde o osobní ohodnocení. Vedení města však odmítá, že by na ředitele vyvíjelo nějaký nátlak.

„Audity děláme na všech školách a na této škole jsme zjistili pochybení, proto byl pan ředitel potrestán snížením osobního ohodnocení. Pan ředitel se tváří jako poškozený, což se mu nedivím, když jsme mu sáhli na peníze. Rada to posoudila ale tak, že snížení ohodnocení je jen na přechodnou dobu do dalšího auditu, který měl proběhnout teď v březnu s tím, že pokud bude v pořádku, tak ohodnocení dostane zpět,“ brání postup města náměstek primátora za školství Jan Smutný.

close zoom_in Celý rozhovor s ředitelem Klímou i další reakce města připravujeme. Co si o kauze myslí zastupitelé? Čtěte už v sobotu 28. března 2009 v tištěném Boleslavském deníku!