Hejtman středočeského kraje David Rath ve čtvrtek 1. ledna v Mladé Boleslavi oficiálně zrušil nemocniční poplatky v pěti krajských nemocnicích v Příbrami, Kladně, Kolíně, Mladé Boleslavi a Benešově.
Pacienti již nemusí platit třicet korun za ošetření či za položku na receptu v nemocničních lékárnách, šedesát korun za den pobytu v nemocnici ani devadesát korun za pohotovost.
„Samozřejmě, pokud někdo chce poplatky dál platit, může,“ řekl hejtman Rath Boleslavskému deníku. Podle něho půjde na hrazení poplatků za pacienty z krajského rozpočtu kolem 80 milionů korun, které schválilo zastupitelstvo. Tyto peníze dostane pětice krajských nemocnic formou daru.
Krajské nemocnice vloni vybraly 55 milionů korun
„Ukazuje se, že by to mohla i nižší částka, protože podle posledních informací bylo v roce 2008 ve všech krajských nemocnicích na poplatcích vybráno jen kolem 55 milionů korun. Máme tedy určitou rezervu, kdyby se razantně zvýšil zájem pacientů,“ dodal Rath.
Nebudou ale tyto peníze kraji někde chybět, například na investice do silnic? „Ukazuje se, že předchozí vedení kraje hospodařilo velmi nehospodárně a peníze lze nalézt bez toho, že by někde chyběly. Naopak, objem investic bude větší než dříve,“ řekl Rath.
Opozice zrušení vybírání poplatků v nemocnicích ostře kritizuje. Podle ní dokonce dojde k porušení hospodářské soutěže. Nezaplatí pacienti vlastně dvakrát? Tedy nejprve formou daní a potom v ostatních nemocnicích, které nepatří kraji, a kde se nadále budou poplatky vybírat?
Rath: Více zbytečných výjezdů záchranky? Špatně!
Z novinky jsou zmatení ředitelé nekrajských – zprivatizovaných nemocnic. Rath jim však radí, aby postupovali tak jako kraj a rovněž ze svého poplatky za pacienty uhradili. „V každém případě je to každého svobodná volba, do které nemocnice půjde. Krajská nemocnice slouží pro celý region a nikoho neodmítne. Je každého věc, jestli půjde do krajské nemocnice, kde to bude mít bez poplatků a nebo může jít do zprivatizované nemocnice, kde musí zaplatit,“ řekl Rath.
Hejtman odmítl argument, že díky poplatkům chodí lidé méně k lékařům, například na pohotovost. „Nevím, jestli je dobře, když lidé přestali chodit na pohotovost a přitom kvůli tomu mnohem více volají rychlou lékařskou pomoc až k sobě domů, což je mnohonásobně nákladnější,“ uvedl Rath. Podle něho je lepší, když pacient, který může na pohotovost dojít, přijde osobně, než když raději volá záchranku. Podle Ratha za to mohly poplatky.