Mladá Boleslav/ Mladoboleslavští politici jsou zadlužení stejně jako většina ostatních lidí. Vyplývá to ze zjištění Boleslavského deníku. Jaké mají politici dluhy a kolik vloni naopak brali?

Přestože mzda mladoboleslavského primátora se podle tabulek pohybuje kolem 55 tisíc korun měsíčně a jeho náměstkové berou přes 45 tisíc korun měsíčně, mají téměř všichni dluhy. Primátor Raduan Nwelati navíc vydělal nemalé peníze za poradenskou činnost a vedení dozorčí rady Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi.

„Za činnost poradce včetně odměny za funkci předsedy dozorčí rady Oblastní nemocnice Mladá Boleslav a.s. jsem loni získal 432 500 korun hrubého,“ uvedl v majetkovém přiznání Nwelati. Primátor tak dál působí v nemocnici, kterou vedl před příchodem na radnici.

Nad odměnou se zastavují šéfové jiných dozorčích rad, kteří berou jen symbolické odměny nebo vůbec nic, jako například v Zaměstnanecké pojišťovně Škoda. „V době, kdy není na platy sester, by členové dozorčí rady, neměli takové odměny brát,“ kritizují někteří manažeři, kteří ale odmítli sdělit jméno. „Opravdu tak velká odměna je minimálně neobvyklá,“ říká například předseda dozorčí rady ZPŠ Jaroslav Povšík.

Nwelati však v nemocnici poskytuje i jistou poradenskou činnost. Zřejmě tak svým nástupcům předává rady z dob, kdy sám ústav vedl. To je zřejmě hlavní část jeho výdělku.

Mladoboleslavský primátor, který mimo jiné působí jako jednatel firmy Koupaliště, s.r.o, společník Bytového družstva občanů a místopředseda představenstva Vodovodů a kanalizací Mladá Boleslav, přiznal dále jen dluhy.

Podle majetkového přiznání má hypotéku na 3 miliony a 300 tisíc korun, navíc si vzal stavební úvěr na 300 tisíc korun a další úvěr na 600 tisíc korun. Postupně tedy splácí 4 miliony a 200 tisíc korun.

Nwelati vloni také nakupoval. Od města koupil menší pozemek vedle svého řadového domu v Michalovicích u Mladé Boleslavi, kde žije s rodinou. Opoziční zastupitelé při prodeji pozemku kritizovali jeho údajně nízkou cenu. Primátor jej koupil za 17 700 korun v luxusní lokalitě, kde cena pozemků vysoko přesahuje 2 tisíce korun za metr čtvereční. Faktem je, že se jedná o malý svažitý pozemek u křižovatky, kde se nic stavět nedá, spíše může být využit ke zvětšení celkové plochy pozemku a umělému zvýšení ceny jeho nemovitosti.

A náměstci primátora? Přestože všichni tři před „uvolněnou“ politickou kariérou pracovali jako ředitelé prestižních mladoboleslavských škol, a tedy jejich mzdy byly více než slušné, jsou rovněž zadlužení.

První náměstek primátora Jan Smutný (bývalý ředitel 2. základní školy na Komenského náměstí v Mladé Boleslavi) je odpovědný za sport, kulturu a školství. Má hypotéku ve výši 2 miliony a 980 tisíc korun. K tomu si ještě vzal úvěr na 300 tisíc korun. Ani druhý náměstek odpovědný za ekonomiku Adolf Beznoska, který dříve působil jako manažer Obchodní akademie, na tom není lépe. Od banky si vzal hypotéku 2,1 milionu korun.

Jediným členem vedení města, který nemá dluhy, je náměstek primátora Jaroslav Polívka. Před funkcí náměstka vedl mladoboleslavské gymnázium. Ten kromě své mzdy na radnici, nepřiznal za loňský rok žádné vedlejší příjmy ani dluhy.

Představitelé Mladé Boleslavi v podstatě jen kopírují finanční situaci „svých“ občanů. Podle údajů České národní banky totiž dosáhla zadluženost domácností u bank na konci letošního května 784 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o 29,8 procenta. Od konce minulého roku stoupl objem poskytnutých úvěrů domácnostem o 7,9 procenta. „Toto tempo růstu zadluženosti je v souladu s naším očekáváním, že zadluženost domácností letos stoupne o 20 procent (v roce 2007 nárůst činil 33 procent),“ informuje banka.

A jaké odměny pobírají další členové zastupitelstva, či rady města? O majetkovém přiznání neuvolněných funkcionářů média podle zákona informovat nesmějí. Veřejnou informací jsou pouze odměny, které dostávají od radnice. Poslední měsíční odměny schválené mladoboleslavským zastupitelstvem vypadají takto:

Člen rady 4 330 korun
Předseda výboru nebo komise rady 3 250 korun
Člen zastupitelstva 1 450 korun
Člen výboru, komise rady 2 600 korun