Mladoboleslavská Škoda Auto připravuje výrobu vozů pro českou Policii ČR. Reportérům Deníku se podařilo vyfotografovat zbrusu novou octavii s novými grafickými polepy na veřejném parkovišti před servisem firmy v Kosmonosích, nedaleko automobilky.

Vůbec poprvé tak veřejnost může zhodnotit, jak budou policejní vozy v reálu vypadat a reakce jsou rozporuplné. „Myslím, že na sluníčku na dálnici bude k nepoznání, ale možná je to záměr,“ hodnotila nový vzhled čtenářka na webu boleslavsky.denik.cz.

Škoda Auto sice odmítá, že se jedná o oficiální automobil, ale co by policejní vůz před firemním servisem pohledával? „Žádný vůz pro Policii ČR ještě nebyl vyroben,“ řekl v pondělí policejní mluvčí Jaroslav Černý. Připustil však, že by se mohlo jednat o zkušební vůz. Firma možná zjišťuje, jak bude nová grafika vozů v reálu vypadat.


Zakázku od policie získala Škoda Auto letos na jaře, když vyhrála tendr v konkurenci dalších evropských automobilek. Na základě vyhraného výběrového řízení dodá Škoda 3500 vozidel Policii České republiky. Policie si zatím objednala 2800 vozů a na dalších 700 vozů má Škoda exkluzivitu, respektive opci.

„Pro letošní rok bychom měli převzít 1300 policejních verzí a 100 civilních verzí vozů Škoda,“ uvedl již dříve náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel.

Podle mluvčího firmy se vozy ale začnou teprve vyrábět a s první dodávkou se počítá v polovině listopadu.

Podmínky výběrového řízení splnily modely Fabia, Fabia Combi, Octavia a Octavia Combi s třemi různými motorizacemi. Při výběru specifikace vozů byl kladen důraz na aktivní i pasivní bezpečnost a komfort posádky (elektronický stabilizační program, přední, boční i hlavové airbagy, klimatizace a další).

Modely Octavia dodá Škoda Auto se speciální policejní úpravou a v novém barevném provedení. Součástí veřejné zakázky je i technické vybavení až 14 servisních míst Policie ČR a odpovídající zaškolení pracovníků.

Podle fotografií má nová policejní octavia stříbrnou barvu. Vpředu má velký znak Policie ČR a vzadu modré a oranžové šikmé pruhy s oranžovým nápisem POLICIE v modrém poli. Na střeše vozu je tradiční modrý maják a informační display. Na boku vozu je pak tolik diskutovaný slogan „pomáhat a chránit“ a rovněž jsou tam modré a bílé pruhy.

Právě nové barvy policejních vozů vyvolaly na začátku roku širokou diskuzi, jestli budou na vozovkách dostatečné viditelné. Dosud totiž brázdí české silnice bílé škodovky se zelenými pruhy.

„Jsme velice rádi, že se nám podařilo v tendru zvítězit a to nejen, protože jde o významnou zakázku, ale také, že uvidíme i nadále českou policii jezdit v českých vozech,“ uvedl už dříve Jan Procházka, vedoucí prodeje Škody Auto v Česku.

Vozy značky Škoda slouží polici také v jiných zemích světa. Například v Polsku, na Slovensku, v Rakousku, Maďarsku, Velké Británii nebo v Izraeli.

Česká policie si také objednala 16 rychlých vozů. Ty ji dodá mateřský koncern Škody Auto Volkswagen. Policejní prezídium vybralo model VW Passat R36. Zaplatí za ně 18,7 milionu korun. Vozy mají mít šestiválcový motor 3,6 l s výkonem 220 kw a maximální rychlost elektronicky omezenou na 250 kilometrů v hodině.