Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V nemocnici vyjednávají o mzdách, stávka zatím nehrozí

Mladá Boleslav/ Vyjednávání o mzdách vrcholí v mladoboleslavské Klaudiánově nemocnici. Vedení nemocnice se s odbory na růstu mezd nedohodlo ani po druhém vyjednávacím kole. Odbory požadují růst průměrné mzdy o 8 procent proti roku 2007.

18.3.2008 7
SDÍLEJ:

Fotografie z pracovního života zaměstnanců Klaudiánovy nemocnice Mladá Boleslav.Foto: Deník/Tomáš Ježek, Pavel Svačina

Vyjednávání o mzdách vrcholí v mladoboleslavské Klaudiánově nemocnici. Vedení nemocnice se s odbory na růstu mezd nedohodlo ani po druhém vyjednávacím kole. Odbory požadují růst průměrné mzdy o 8 procent proti roku 2007. Vyplývá to z výzvy zaměstnancům, kterou má Boleslavský deník k dispozici.

Odboráři se včera k vyjednávání odmítli vyjádřit. „Vyjednávání bude pokračovat ve středu a do té doby nemohu nic říci,“ řekla Jana Sedláčková, předsedkyně ZO OS zdravotnictví a sociální péče ČR Oblastní nemocnice Mladá Boleslav.

Odboráři také podle výzvy požadují zachování příplatku za směny, zachování příplatku za práci v noci ve výši 20 procent a zachování příplatku za pracovní pohotovost v sobotu, neděli a svátek ve výši 25 procent. Podle odborářů chce vedení nemocnice příplatky zrušit, nebo snížit.

Zástupci nemocnice ale uvedli, že i přes tyto navrhované změny by zaměstnanci o peníze nepřišli, naopak. „Naším cílem je růst průměrné mzdy alespoň o pět procent,“ řekl Boleslavskému deníku člen představenstva Klaudiánovy nemocnice Václav Řičář. To je více než v prvním návrhu.

Nemocnice navíc vyplatí zaměstnancům bonus v poměrné výši podle ekonomické situace. To podle Řičáře zaručuje klauzule v Kolektivní smlouvě. „Zisk rozdělujeme výhradně na nákup zařízení a odměny zaměstnanců. Musíme dbát na ekonomiku, ale zároveň chceme zaměstnance dobře platit už vzhledem k mzdové situaci v Mladé Boleslavi,“ řekl Řičář.

Například vloni se původně nemocnice zavázala navýšit mzdy o tři procenta, nakonec je ale právě díky dobrému výsledku zvýšila až o 5,6 procenta. Tyto odměny jsou vypláceny čtyřikrát ročně.

Podle Řičáře není cílem managementu nemocnice zrušit příplatky, ale peníze lépe přerozdělit dobrým zaměstnancům a motivovat je tak k lepší práci.

„Objem peněz bude každopádně zvýšen. Jen peníze za příplatky by byly rozděleny na jednotlivá pracoviště. Tam by byly odměny vypláceny podle kvality a náročnosti práce, kterou zaměstnanci vykonávají,“ řekl Řičář s tím, že nabídka je férová a předpokládá, že se vedení nemocnice s odboráři ve středu dohodne.

Odboráři vyzvali zaměstnance, aby se k případné změně vyplácení příplatků vyjádřili, a s tímto stanoviskem pak do vyjednávání půjdou.

Podle vedení nemocnice je nabídka hraniční vzhledem ke zvýšeným nákladům. „Elektrická energie, kterou nemocnice odebírá opravdu ve velkém množství, podražila o 25 procent. Zvýšilo se také DPH z pěti na devět procent na produkty využívané v nemocnici,“ uvedl Řičář. Pojišťovny přitom zvýšily platby nemocnici jen o 4,8 procenta. Na druhou stranu nemocnice začala vybírat poplatky od pacientů.

Průměrná mzda lékařů v mladoboleslavské nemocnici činí 40585 korun a zdravotní sestřičky si zde vydělají průměrně 20356 korun včetně všech odměn.

Měli by zaměstnanci Klaudiánovy nemocnice dostat tolik peněz, kolik požadují? Zaslouží si je za svou práci, či nikoli? Napište nám svůj názor do diskuze dole a hlasujte v anketě vpravo!

Autor: Pavel Svačina

Zaslouží si zaměstnanci Klaudiánovy nemocnice růst průměrné mzdy o 8 procent?

Ano, protože tvrdě pracují.

91 %

Ano, ale stačilo by jim i méně.

0 %

Ne, nezaslouží si to.

9 %

Hlasovalo: 11

Anketa byla ukončena

18.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Soukromá střední škola Maja uspořádala v rámci akce Mléko do škol svůj projektový den.
16

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy.
14

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 18. října pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ a MŠ Václava Vaňka Bezno a Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení