Zákeřná chřipka v těchto dnech skolila primátora Mladé Boleslavi Raduana Nwelatiho. Ten teď leží v horečkách ve svém domě v Michalovicích. Ve čtvrtek podobně skončil také náměstek Adolf Beznoska.

„Včera skoro zkolaboval. Měl vysokou horečku, byl opuchlý a bylo mu hrozně zle,“ popsal dobře informovaný zdroj z radnice. Řízení města s více než 45 tisíc obyvatel tak převzal třetí člen vedení města Jan Smutný.

A ten se této výzvy nebojí. „Není to věc jednoduchá, ale mám odpovědnost a jako statutární zástupce musím teď tuto funkci převzít na sebe,“ řekl Smutný.

Glosa: Skvělí politici, skvělý Řípa!
Těžce nemocný mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati, kterého stejně jako stovky dalších Boleslaváků skolila jedna z nejtěžších forem viru chřipky, musel doma v posteli s horkým čajem kromě kašle a kýchání také pořádně "škytat". Včera odpoledne na něj vzpomínaly desítky zastupitelů. „Kdyby tohle Radek viděl, tak by nevěřil vlastním očím,“ shodovali se jeho koaliční kolegové. Opozice s koalicí totiž mírumilovně spolupracovala na podmínkách půjček pro lidi postižených krizí. Přítomní úředníci s údivem sledovali, jak obě strany mluví klidně a zdvořile, všichni se vzájemně ujišťovali, že to myslí dobře a vzájemně podporovali své návrhy. Nakonec všechno jako v pohádce schválili. Čistě, klidně, konstruktivně.

Podstatné je, že na zastupitelstvu chyběl primátor Nwelati. Jeho úhlavní nepřítel Robin Povšík se tak neměl s kým hádat. A stejně je to i naopak. Chybí – li Povšík, nemá se s kým hádat Nwelati. Konečně vzpomeňme na časy, kdy byla v opozici ODS a Nwelati měl půlhodinové projevy ke každému bodu a vyvolané hádky prodlužovaly jednání zastupitelů dlouho do noci. Čerstvý vítr poprvé vnesl do jednání zastupitelstva také nový právník města Ladislav Řípa. Jeho skutečně kvalitní projev a perfektní argumentace celému jednání velmi pomohly. Aktivně vysvětloval právní podrobnosti, které zastupitelé logicky nemohou mít a pomohl tak vychytat balast, který by zastupitelé jinak schválili. Řípa byl prostě dobrá volba!