Schváleno! Město Mladá Boleslav začne půjčovat peníze lidem, kteří vlivem finanční krize přišli o práci. Ve čtvrtek v podvečer se na tom shodlo všech 28 přítomných zastupitelů města Mladá Boleslav.
„Byla to ukázková spolupráce koalice a konstruktivní opozice,“ hodnotil s úsměvem více než hodinové jednání náměstek primátora Jan Smutný (SNK–ED).
Jeho opoziční kolega Robin Povšík (ČSSD) dodal: „Jsme naprosto spokojení, prosadili jsme vše, co jsme si naplánovali,“ řekl Povšík.
Zastupitelé neměli lehkou úlohu, jako „zákonodárci“ museli dojednat všechny podrobnosti podmínek půjček tak, aby v budoucnu nevznikly problémy, například z důvodu nedoložitelnosti některých dokladů.
„Podmínky byly dojednány tak, abychom nebyli příliš sešněrovaní,“ varoval před dalšími změnami při jednání zastupitelstva nový právník města Ladislav Řípa.
Přesnější podmínky požadovala zejména šéfka finančního výboru Jana Faltová (ODS). Například navrhovala, aby město po lidech požadovalo zajištění půjčky nemovitostí.
Město přitom bude půjčovat obyvatelům Mladé Boleslavi právě na splácení hypotéky případně na školné dětí. „Mnohdy mají tito lidé domy již vázané hypotékou a banka jim její další zatížení nedovolí,“ vyvracel podobné připomínky Řípa.
Zastupitelé nakonec provedli v již předem avizovaných podmínkách vzniku „Fondu pro poskytování pomoci občanům postižených ekonomickou krizí“ tyto dílčí úpravy:
Půjčku budou moci nově získat ti občané města s trvalým pobytem v Mladé Boleslavi, kteří v důsledku hospodářského útlumu přišli o zdroj obživy po 1. 12. 2008 (zpětně), jsou v evidenci uchazečů o zaměstnání na úřadu práce a nejsou majetkově zajištěni.
Nově se tak nemusí jednat o manžele, tedy úplnou rodinu, prodloužila se platnost od jakého data po výpovědi lze o půjčku žádat a zejména se rozšířil okruh možných žadatelů. Ztrátu zaměstnání totiž nahradil termín „ztráta obživy“.
O půjčku tak po úpravě může požádat nejen "zaměstnanec" s výpovědí, ale také osoba výdělečně činná, která vlivem krize nemůže vykonávat svoji živnost.