Sportovní areál v Kosmonosích potřebuje pořádný zásah, moderní sportoviště už totiž nepřipomíná ani z rychlíku, shodují se lidé v Kosmonosích na Mladoboleslavsku.

Kde ale vzít miliony na úpravy tamního fotbalového hřiště a také objektu, který jen vzdáleně připomíná sportovní zázemí, nebo na výstavbu nové sportovní haly?

Kde vzít miliony?

Kosmonoští zastupitelé zvažují, že se pokusí na výstavbu nové haly a celkovou úpravu areálu v horní části města získat dotace z Evropské unie.

Problém je v tom, že v napjatém rozpočtu Kosmonos se budou jen těžko hledat peníze potřebné na spoluúčast v projektu. Dotace totiž obvykle pokryjí jen kolem 80 procent nákladů, někdy méně, jindy více.

„Myslím, že v tomto případě by se mělo trochu riskovat, máme šanci získat velký podíl dotací a to už se nemusí opakovat. Stejně bude město muset investovat do staré budovy ve sportovním areálu,“ uvedl zastupitel Miroslav Štěpánek (ČSSD).

V rozpočtu zbyde jen 6 milionů

Podle místostarostky Zdeňky Procházkové (Nezávislí) ale zbude v rezervě rozpočtu na rok 2009, který byl minulý týden schválen zastupitelstvem, jen šest milionů korun. Z toho by město na spoluúčast rozhodně nemělo. Podle ní navíc není možné dotovaný projekt rozpracovat po etapách.

„Pokud by nějaká šance na získání dotace z Unie byla, jsem proto, aby se o ni požádalo. Dotace může být v maximální výši kolem 92 procent, nemalujme si ale, že tolik dostaneme,“ řekl na zastupitelstvu Vladimír Svárovský (ODS). Zároveň však uvedl, že o takové věci není možné rozhodnout v tak krátkém čase a na základě materiálů, které byly předloženy zastupitelům.

Dětí přibývá, hala bude potřeba

Zastupitelé Václav Petříček (Strana zelených) a Miroslav Vaněk (ČSSD) se shodli, že se stále zvyšuje počet dětí a že by město do sportovního areálu investovat mělo. „Měla by se vypracovat dokumentace, abychom byli připraveni případnou dotaci získat,“ řekl na zastupitelstvu Vaněk.

Miroslav Štěpánek proto navrhl, aby město začalo pracovat na přípravě zadání pro vypracování stavebního projektu obnovy sportovního areálu. Zastupitelé schválili, aby vedení města podklady připravilo do konce roku. Samotný generel by pak mohli odborníci zpracovat v roce 2010. Kdy by následně mohla začít výstavba haly, bude záviset na penězích.

Klepáč: Hala by se nám vyplatila

Prezident SK Kosmonosy Ladislav Klepáč uvedl, že si provedl průzkum a je přesvědčen, že by nová sportovní hala mohla být výdělečná, respektive že by s jejím provozem nemělo město zvýšené náklady.

„Zjišťoval jsem využití sportovních hal v Mladé Boleslavi, kde běží provoz téměř 90 procent dnů v roce. Navíc v regionu chybí atrakce jako je například horolezecká stěna, o kterou je velký zájem,“ uvedl Klepáč.

Podle zastupitele Petříčka by se k záměru mělo uskutečnit i veřejné setkání s občany.