Mladá Boleslav/ Městu Mladá Boleslav unikají peníze, a ne zrovna malé! Jedná se o desítky milionů korun! Problém se týká skládky v Michalovicích, kterou provozuje firma Compag. V ní má město poloviční podíl.

Především se jedná o rekultivaci skládky. „Práce na rekultivaci skládky byly mnohdy zadávány bez výběrového řízení. Dle propočtů by na závěrečnou rekultivaci chybělo přibližně přes dvacet milionů korun,“ potvrdil primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati. Tuto částku by samozřejmě hradilo město, což je nepřijatelné.

Podle primátora byla poslední rekultivace provedena rovněž bez výběrového řízení. Stála celkem čtrnáct milionů korun. „Odhad odborníků je takový, že rekultivace měla stát přibližně sedm milionů korun, tedy o polovinu méně,“ řekl Nwelati. Konečnou cenu by tedy prověřilo právě výběrové řízení. Kam polovina peněz zmizela, na co byly použity?

Další nesrovnalosti jsou i v tom, kolik město vybere za ukládání odpadu. Na skládku se nyní ukládá šedesát tisíc tun odpadu ročně. Poplatek za jednu tunu ročně pro město činí čtyři sta korun. Výpočet je jednoduchý, město by tedy mělo dostávat čtyřiadvacet milionů korun ročně. Místo toho však do mladoboleslavské kasy teče pouze jedenáct milionů korun. Jen pro příklad, Benátky nad Jizerou ročně takto získávají čtyřicet milionů korun! Ukládá se na skládku více odpadu odjinud? Okrádá někdo město?

"Problémy v Michalovicích jsou, já o tom ale nevím"

„Mohu potvrdit, že skutečně problémy ohledně skládky v Michalovicích jsou. V současné době věc řešíme tak, aby vše bylo v pořádku. Bohužel konkrétní čísla nemohu potvrdit ani vyvrátit, jelikož jsem ve své funkci krátce. Nejsem tak podrobně se vším seznámen,“ vyjádřil se Miloslav Neuman, jednatel společnosti Compag.

„Město prověří, jakým způsobem se vše eviduje, a zároveň budeme řešit lepší zajištění provozu michalovické skládky,“ vyjádřil se Nwelati. Lepší zajištění provozu by mělo spočívat v zakrytí míst, kam se ukládá odpad, gumovými plachtami. Skládka by jednak nepáchla a nelétaly z ní odpadky. Také by se zamezil únik plynu, a tím se zvýšil výkon kogenerační jednotky, která vyrábí z plynu elektřinu. „Příjem města by pak z prodeje plynu činil o jeden milion korun více,“ podotkl primátor města.

Zachrání miliony nějaká plachta?

Co se týče příjmu města za plyn, město napravilo nevýhodnou smlouvu se skládkou. V minulosti byla s bývalým vedením Mladé Boleslavi uzavřena smlouva za plyn, který by platili ti, co ho budou využívat, ve výši pěti tisíc korun ročně. Rada odsouhlasila uzavření dodatku, abychom dostali třicet procent z vyrobených kilowatthodin,“ řekl primátor. Místo původního zisku pěti tisíc korun by se tak příjem města měl zvýšit na pět set osmdesát tisíc korun až jeden milion osmdesát tisíc korun ročně.

Problémy se skládkou v Michalovicích spočívají i v odhadu, kdy se naplní její kapacita. Dle všech projektů se má na skládku ještě vejít přibližně čtyři sta tisíc tun odpadu. „Při současném tempu by skládka vydržela šest až sedm let. Odhad znalců ale hovoří jinak. Nyní se na skládku vejde kolem dvou set sedmdesáti tisíc tun,“ objasnil Nwelati.

Podle primátorových slov je možné, že zde byl uložen a neuhrazen neevidovaný odpad, nebo celá záležitost vznikla chybou při zavedení skládky před dvěma lety. „Jelikož to pro město dělá částku v řádech desítek milionů korun na poplatcích, je to pro nás vážný spor, který musíme řešit,“ dodal Raduan Nwelati.