Desetitisíce zákazníku se před Vánoci vydaly shánět poslední vánoční dárky a především potraviny na sváteční dny. To ale s úderem 15. hodiny na Štědrý den téměř úplně skončilo. Obchodní centra v Mladé Boleslavi v posledních dnech hlásila velké nárůsty zákazníků a podle toho vypadala i dopravní situace ve městě.

Kolony se tvořily zejména v Jičínské ulici, v jejímž okolí je zřejmě největší místní nákupní zóna. Kvůli zácpám v Jičínské ulici se pak tvoří kolony i v navazujících ulicích a mnohdy sahají až do centra města.

„Problémy jsou zejména na výjezdu od Olympia centra, kde někteří řidiči nerespektují červenou na semaforu a vjíždí do křižovatky, kterou pak nemohou včas opustit a zastaví dopravu i v opačném směru. Dopravu proto museli na této křižovatce v pondělí řídit policisté,“ řekl Deníku vrchní inspektor mladoboleslavské Policie ČR David Schön.

Z vánočních nákupů nešílí jen řidiči, ale i samotní zákazníci. „V pondělí dopoledne se dva zákazníci v boleslavském Intersparu drželi pod krkem a chtěli se snad uškrtit kvůli nějakému zboží, z něhož zbyl na pultu poslední kousek,“ popsal Deníku svědek incidentu Milan Janovský. A důvody ke vzteku kupující často mají. Tráví totiž dlouhé minuty ve frontách a pak se na ně vytoužené zboží mnohdy ani nedostane.

Nestojí se fronty jen v nákupních centrech, v obležení jsou také menší řeznictví, kde zákazníci požadují hlavně mladoboleslavskou vánoční specialitu – vinné klobásy. Dlouhá fronta byla k vidění například v pondělí dopoledne před řeznictvím v mladoboleslavské Erbenově ulici.

Většina obchodů má pomyslné žně, a proto posiluje i personál. „Naši zaměstnanci pracují na sto procent v plném nasazení. Jsem přesvědčen, že v našich obchodech udělají pro zákazníky maximum nad rámec povinností,“ chválí své lidi PR manager Olympia centra Aleš Stupka.

Obchodní domy přinášejí i zajímavou statistiku. Všichni zákazníci jsou totiž sčítáni pomocí moderní technologie. „Máme zařízení, které zaznamená každého zákazníka od určité výšky. Do statistiky tak nezapočítáváme děti,“ vysvětluje Robin Panuš, manažer Bondy centra, jež sídlí na třídě V. Klementa. V Olympia centru mají speciální kamery, které zákazníky sčítají s odchylkou do pěti procent.

O uplynulém víkendu (od pátku do neděle) navštívilo Olympia centrum 51 tisíc zákazníků a do Bondy centra za stejné tři dny přišlo více než 55 tisíc lidí. Jakoby finanční krize ani neexistovala.

Nákupní centra praskají ve švech a kromě státní policie mají pohotovost i městští strážníci. „Jsme v součinnosti s bezpečnostními agenturami v obchodech. Naše hlídky se pohybují poblíž obchodních center a jejich parkovišť. Chceme zajistit bezpečí zákazníků,“ vysvětlil šéf městské policie Tomáš Kypta. Pracovníci monitorovacího centra městské policie také pomocí kamer více sledují frekventované křižovatky a parkovací plochy.