Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VÁLKA o severní tribunu! Přijde Boleslav o fotbal?

Mladá Boleslav, FOTOGALERIE - Pokud nebude mít Městský stadion do června 2012 severní tribunu, hrozí konec 1. ligy ve fotbale v Mladé Boleslavi!

14.3.2009 11
SDÍLEJ:

Tak by měla severní tribuna vypadat ...Foto: FK MB

Severní tribuna za brankou fotbalového hřiště splňující kritéria pro Gambrinus ligu a s odřenými zády i pro poháry UEFA je neustálým tématem debat jek mezi představiteli fotbalového klubu a magistrátu města, tak i mezi fanoušky.

A fanoušci, kteří pravidelně plní Městský stadion, mohou být brzy pořádně zklamaní!

Majitelé pozemku zatím nesouhlasí

Problém je v tom, že město ani klub nemohou postavit chybějící tribunu, nemají­li souhlas majitelů pozemku, tedy obyvatel panelového domu, který stojí pár desítek metrů od hřiště. A ti stavbu odmítají.

„Tribunu nechceme. Bude nám tady stínit a zvýší se tu hlučnost,“ stojí si za svým část obyvatel. Nejsou však jednotní. „Vypadáme jako burani, co ničí ostatním lidem zábavu. Sousedé jsou pro smích, když čučí zadarmo na fotbal z balkonu. Klub nám nabízí nové dětské hřiště a navíc tribuna bude nízká. Už teď tady visí plachta, takže to velký rozdíl nebude. Já jsem pro,“ říká pod podmínkou anonymity další z obyvatel.

Náměstek mladoboleslavského primátora Adolf Beznoska je přesvědčený, že stojí za to o realizaci projektu nadále přemýšlet. „Stále věřím na domluvu, prostor k jednání s obyvateli panelového domu je,“ míní Beznoska.

Šéfové fotbalového klubu jsou z patové situace nešťastní. Fotbalový prezident Josef Dufek zmínil i možnost přestěhování prvoligového klubu z Mladé Boleslavi, čímž vyděsil fanoušky. Po 30. červnu 2012 totiž musí mít všechny české stadiony kapacitu nad 8 tisíc míst. Po tomto datu by se v Mladé Boleslavi nesměla hrát 1. liga!

Generální ředitel Jaromír Šeterle vnímá severní tribunu jako nerealizovatelnou bez dohody města s majiteli pozemků mezi panelovým domem a hřištěm.

Projekt severní tribuny počítá se zabráním necelých deseti metrů pozemku, přičemž následné zastínění prostoru u panelového domu novou tribunou bude odpovídat platným hygienickým normám. Což je zřejmé i z obrázků digitální vizualizace na první stránce, ze kterých je také patrné, že severní tribuna v žádném případě nepřevýší současnou zeleň.

Veřejnost i radnice v Mladé Boleslavi si začínají uvědomovat, že od roku 2011 budou muset účastníci Gambrinus ligy splňovat podmínky Projektu fotbalových stadionů 2012, mezi kterými je i požadavek minimální kapacity osmi tisíc sedících diváků.

„Výstavba zcela nové fotbalové arény není v tomto volebním období aktuální,“ prohlásil náměstek primátora Beznoska. Podobně se vyjádřil i primátor Raduan Nwelati: „Výstavbu nové fotbalové arény neodmítáme, ale město nemá a nebude mít peníze na projekt v rozsahu kolem jedné a půl miliardy korun.“

Překonáme to, věří Beznoska

Co tedy zbývá? Vybudovat severní tribunu a přiměřeně rozšířit kapacitu tribun východní a západní. „Uvědomuji si, že mám v otázce severní tribuny rezervy, neboť jsem nemluvil osobně se všemi obyvateli domu, jichž se případná stavba dotýká,“ uvedl primátorův náměstek Adolf Beznoska, který cestu k dohodě vidí v odstranění dvou základních překážek.

První je nešťastný vstup do jednání a druhou obava vlastníků ze snížení tržní hodnoty bytů. „Obojí lze trpělivým jednáním a seriózní debatou překonat,“ věří Beznoska.

Město již jednou nabídlo obyvatelům domu jako kompenzaci za zábor desetimetrového pásu pozemku úpravu okolí v nákladech do pěti milionů korun. Zatím na to nepřistoupili. Zdá se, že kauza severní tribuny spěje do krizového řešení, při kterém by mohlo dojít až na právní zpochybnění privatizačního procesu přidělení pozemků k panelovému domu. „Nechceme jít touto cestou, věřím na domluvu. Domnívám se, že opravdu stojí za to ještě jednou se setkat se všemi obyvateli domu,“ řekl Beznoska.

Do stadionu už natekly miliony korun

Přijít teď o prvoligový fotbal v Mladé Boleslavi kvůli nepostavené severní tribuně by byl opravdu velký průšvih. Už kvůli tomu, kolik peněz se do celého areálu v minulých letech investovalo. Více o investicích prozradil Deníku člen představenstva FK Mladá Boleslav Miroslav Olšák, jenž je zároveň radním za ODS v Mladé Boleslavi.

Kolik peněz stály dosavadní stavební úpravy Městského stadionu?

„Od roku 2002, kdy se město pustilo do modernizace Městského stadionu s cílem vytvořit podmínky pro nejvyšší tuzemskou fotbalovou ligu, se investovalo téměř 255 milionů korun. Z této částky se na získání 72 milionů korun dotací podíleli představitelé fotbalového klubu. Vybudovali jsme tribuny, sociální a klubové zázemí, umělé osvětlení a vyhřívání hrací plochy, vedlejší hřiště s umělým povrchem, kompletní atletické hřiště s příslušným zázemím.“

A kolik stojí provoz?

„Město Mladá Boleslav je čtyřiatřicetiprocentním vlastníkem akciové společnosti FK Mladá Boleslav od jejího vzniku až do současnosti a významně se proto podílí na zajištění běžného provozu. Na činnost prvoligového týmu i mládežnických družstev od roku 2002 poskytlo dalších téměř 100 milionů korun mimo zmíněné investiční výdaje.“

To je průměrně necelých patnáct milionů korun ročně. Tolik plánujete i pro letošní rok 2009?

„Na tento rok zastupitelstvo města schválilo dotaci ve výši 5 milionů prvoligovému mužstvu, 1,2 milionu mládežnickým družstvům a 7 milionů na zajištění provozu Městského stadionu. Na vylepšení podmínek Městského stadionu je připravená investice ve výši dalších 10 milionů korun. Celkem to pro letošní rok činí 23,5 milionů korun ve prospěch činnosti FK Mladá Boleslav. Více nedostává žádný z místních sportovních klubů.“

Fotbalisté s ambicemi hrát evropské poháry však touží po reprezentativnějším sídle. Co s tím hodlá město, jako jediný vlastník Městského stadionu, dělat?

„Z výše uvedených faktů vyplývá, že současný stav boleslavského fotbalu a jeho postavení v popředí Gambrinus ligy je i výsledek velké podpory města. Ovšem případnou výstavbu nové fotbalové arény nemůže řešit město ze svých prostředků, ale jedině s pomocí movitého investora, na jehož získání spolupracuje vedení města s vedením fotbalového klubu.“

Autor: Pavel Svačina

Místo události:
14.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:
V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy.
14

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Ilustrační foto.

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení