Snad každý už někdy řešil otázku, kam se starou kalkulačkou, počítačovou myší nebo rozbitým mobilním telefonem. Kdo smýšlí s přírodou, jistě místo vyhození do běžné popelnice na komunální odpad volí ekologický způsob likvidace starého elektrozařízení.

Ve většině měst se dá taková elektronika odkládat na velkých sběrných dvorech. V Bělé pod Bezdězem k tomuto místu přibylo také jedno přímo na radnici.

Právě toto místo bylo vybráno i kvůli tomu, že jde o střed města, kudy denně projdou stovky lidí. Deníku to řekla ekoložka Městského úřadu v Bělé Veronika Blažková. „Chceme lidem ulehčit práci, aby nemuseli s každou kalkulačkou chodit až na sběrný dvůr,“ řekla Blažková.

Na zelenou kovovou bednu teď narazí lidé na chodbě městského úřadu. Uvnitř se nachází krabice, do které je odpad shromažďován. Jakmile dojde k naplnění, odveze odpad kurýrní služba a následně se odborná firma postará o jeho ekologickou likvidaci.

Přestože tam box na elektroodpad je již několik měsíců, lidé stále přesně neví, co tam odkládat. „Mnoho lidí se plete a vyhazuje tam i staré monočlánky. Ty tam ale nepatří,“ upozorňuje Veronika Blažková.

V tuto chvíli je krabice téměř z polovičky plná. Obyvatelé Bělé se nejčastěji zbavují nefunkčních mobilních telefonů nebo starých kalkulaček.
Bělá pod Bezdězem patří k městům, kde mají lidé možnost recyklovat prakticky jakýkoliv odpad. Ve městě je rozmístěno několik kontejnerů na plast, papír a sklo. „U základní školy a na sběrném dvoře pak máme ještě kontejnery na tetrapaky,“ říká dále ekoložka městského úřadu.

Mimo to se na třech místech v Bělé nachází i popelnice na kovy. Nechybí ani boxy pro odkládání starých monočlánků a baterek.