Mladá Boleslav/ Jestli provedou to, co mají v plánu, tak odcházím ze školy! Jedna z učitelek v Základní škole Debř, která požádala naši redakci o zachování anonymity, se obává problémů, kdyby skutečně došlo k výměně vedení tohoto ústavu.

Má ředitel Štefan Klíma skutečně odejít, nebo ne? Hlasujte v anketě vpravo nahoře!

„Vypadá to, že by školu vedl člověk, který zde již jednou učil a stál za skandálem před několika lety, kdy se polovina učitelského sboru postavila proti řediteli a část pedagogů tehdy dokonce dala výpověď,“ popisuje obavy reportérům Boleslavského deníku učitelka. A rozhodně není sama.

Klíma skončí zřejmě už v úterý

Dlouholetý oblíbený ředitel debřské školy Štefan Klíma podal minulý týden rezignaci, protože na něho byl podle jeho slov vyvíjen tlak ze strany vedení města Mladá Boleslav. „Setkal jsem se s velkou agresivitou ze strany magistrátu a v takových podmínkách nemohu dál pracovat,“ řekl Klíma našemu Deníku.

Podle ředitele vedení města do školy posílalo více kontrol, než je obvyklé, a na základě zjištěných, ale následně vyvrácených pochybení mu sebralo část osobního ohodnocení.

„Byla tam pochybení, která si zasloužila potrestání, a to jsme udělali. Pan ředitel se rozhodl, že odejde z funkce a já bych ho prosil, aby zůstal ve škole. Ale je to jeho svobodné rozhodnutí, my jsme nikoho neodvolávali,“ řekl primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS).

Zastupitel za KSČM Suchý ředitelem dvou škol?

Náměstek primátora Mladé Boleslavi Adolf Beznoska (ODS) ve čtvrtek řekl, že město našlo za Klímu náhradu do doby, než proběhne řádný konkurz.

„Náměstek Jan Smutný (SNK–ED) se dohodl s panem Tomášem Suchým, naším zastupitelem, který je současně ředitelem 6. ZŠ, že by dočasně převzal vedení debřské školy,“ řekl Beznoska.

Pravicové vedení města až podivuhodně rádo spolupracuje s komunistickým zastupitelem Tomášem Suchým, kterého vedení města vloni dosadilo do vedení 6. základní školy v Mladé Boleslavi. Přitom primátor Nwelati vždy ostře hřímá proti jakékoli spolupráci s komunisty.

Nwelati: Nelze nás podezírat, že je to politika

„Nikdo mě nemůže podezírat z toho, že je to politikaření. Vždyť ředitel, který byl pověřen vedením školy je zastupitel na radnici za KSČM. Myslíte si, že kdyby v tom byla politika, že bych pověřil řízením školy, zastupitele za KSČM,“ řekl v rozhovoru Rádia Jizera Nwelati.

Suchý, který není v žádné politické straně avšak do zastupitelstva kandidoval za komunisty, ovšem uvedl, že nemá o řízení školy zvláštní zájem, pouze prý vyhověl přání náměstka Smutného, aby školu vedl, dokud nedojde k řádnému konkurzu na nového ředitele. „Já chci v každém případě zůstat na 6. základní škole a mým úkolem bude dovést školu ke konkurzu, nic víc,“ řekl Suchý.

Mezi učiteli se však objevují obavy, aby řízení školy nepřevzal současný zástupce ředitele Suchého na 6. ZŠ Lukáš Krejčík, který předtím pracoval ve škole v Debři. Za jeho působení se tehdy proti odcházejícímu řediteli Štefanu Klímovi vzbouřila část učitelského sboru.

„Pochybuji, že by na to měl Krejčík vůbec čas. Když teď budu chvíli působit v Debři, tak on bude mít plno práce na šestce,“ uzavřel Suchý.

close zoom_in Tomáš Suchý povede školu v Debři do konkurzu? Čtěte s ním rozhovor v úterý 31. dubna 2009 v tištěném Boleslavském deníku!