VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyražte na cyklistický výlet po památkách okolí

Mladoboleslavsko - Cyklovýlet se uskuteční v sobotu 12. září.

11.9.2009
SDÍLEJ:

Cyklovýlet po Mladoboleslavsku se koná v sobotu 12. září.Foto: Deník

Cyklovýlet po památkách. Tak se jmenuje akce, kterou pořádá Jaromír Jermář. Výlet se uskuteční zítra, v sobotu 12. září. Odjezd je od Sboru českých bratří v 8.30 hodin.

Na otázky Boleslavského deníku odpovídal Jaromír Jermář.

Kudy cyklovýlet povede?
Start je v Mladé Boleslavi v sobotu 12. září v 8.30 před Sborem českých bratří na Českobratrském náměstí. Pojedeme přes Podlázky a Michalovice do Bukovna, kde bude v 9.30 první zastávka. Dále navštívíme Katusice (v 10.30), Březinku (12 hodin), Březovice (13 hodin), kde bude hodinová přestávka na oběd. Poté zavítáme do Vísky (14.30), Bezdědic (15.30) a naše putování zakončíme v 16.30 na návsi v Sudoměři. Trať je vcelku nenáročná a měří 35 kilometrů.

Jaké památky navštívíte?
Účastníci si budou moci prohlédnout a seznámit se s historií kostelů v Bukovně, Katusicích a Bezdědicích. Všechny patří mezi ohrožené památky. Chtěli bychom upozornit na jejich stav a samozřejmě hledat cestu k jejich opravě. Jako předseda senátního Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, lidská práva a petice a Komise pro kulturu a památkovou péči Středočeského kraje jsem vedl a povedu mnohá jednání k jejich záchraně. Pozornost budeme věnovat samozřejmě i dalším památkám, zejména lidové architektury, kterých mají tyto obce značné množství.

O jakých osobnostech budete hovořit?
V kraji pod Bezdězem žily v 19. století významné osobnosti našeho národního obrození jako např. Václav Krolmus, Karel Alois Vinařický, Jan Nepomuk Krouský, Jan Evangelista Konopas a Václav Vaněk. Tito čeští vlastenci si zaslouží, aby nebyli zapomenuti. Ve Vísce si zase připomeneme loupežníka Václava Kumra, který se zde narodil a zemřel. Znalci Máchova díla jsou přesvědčeni, že osoba tohoto loupežníka se stala předlohou pro „strašného lesů pána“ Viléma v Máji.

Proč takový výlet pořádáte?
Profesně jsem více než dvacet let působil v mladoboleslavském muzeu a zabýval se národopisem a regionální historií. Náš kraj má velké množství památek, narodily se nebo zde žily význačné osobnosti celostátního významu. Chci, abychom si uvědomili, že na Mladoboleslavsko a jeho historii můžeme být právem hrdí. A jak jsem již uvedl, chci pomoci k záchraně ohrožených památek. Termín cyklovýletu připadá na zahájení Dnů evropského dědictví, a tak je naše putování po památkách i za význačnými osobnostmi regionu také symbolické. Proč cyklovýlet? Protože cykloturistika patří již mnoho let k mým velkým zálibám, podporuje domácí cestovní ruch, stejně jako dobrou kondici.

Podle čeho jste navštěvovaná místa vybral?
Obce, které jsou cílem našeho sobotního cykloputování, jsem mnohokrát obdivoval a navštívil jako historik i politik. Během svého působení ve funkci senátora chci pořádat obdobné výlety do dalších míst regionu a ukázat, jak je potřebné o náš nádherný kraj pečovat. V této oblasti budu nadále obcím, občanům, občanským sdružením i církvím pomáhat.

Komu je výlet určen?
Je určen především těm, kteří milují kolo, mají rádi zajímavá místa i nádhernou přírodu. Trasa není náročná, větší převýšení je pouze z Podlázek na Michalovice, a to se může vyjít i pěšky. A ani tempo nebude rychlé. Kdo si netroufne na celou trasu, může se kdekoliv připojit. Pojedeme za každého počasí. V Sudoměři zakončíme putování malým občerstvením. Více informací je možné nalézt na mých webových stránkách www.jaromir-jermar.cz. Těším se na všechny účastníky a věřím, že i pro ně bude cyklovýlet příjemně prožitým dnem.

Autor: Lucie Kučerová

11.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební místnost v Hlízově.
110

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Chomutov - Mladá Boleslav
15

Piráti padli s Mladou Boleslaví na samostatné nájezdy

OBRAZEM: Parlamentní volby v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav - Dům kultury Mladá Boleslav byl v pátek 20. října 2017 poměrně obležen. V 15 hodin přišel s manželkou volit i šéf Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček. 

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: Ptali jste se Pavla Petra

Sportovní rozhlasový novinář byl hostem on-line rozhovoru v pátek od 10 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení