Centrum pro zdravotně postižené sídlí v Praze, ale má pobočky po celém Středočeském kraji. Jedna je i v Mladé Boleslavi.

Cílovou skupinou Centra jsou lidé se zdravotním postižením a senioři. Centrum dříve poskytovalo zejména sociálně – právní poradenství, ale tyto informace už nejsou tolik klienty vyhledávané, protože jich většinu najdou na internetu či na úřadě.

Nová ředitelka Centra Magda Hluchá se proto snaží klientům nabídnout více jiných služeb. „Například jsme založili knihovnu. Chtěla bych, aby si klienti mohli vybrat jak z beletrie, tak odborné literatury a časopisů o tělesných postiženích, instruktážních videí a DVD. Knihy můžeme klientům i dovézt, pokud skutečně nemají šanci, jak se k nám dostat. Dohodli jsme se na možné budoucí spolupráci s dobrovolníky z magistrátu města. Nabízíme tak předčítání knih,“ řekla Hluchá.

Centrum dále nabízí různorodé informace a poradenství. „Poradna na stránkách www.czpmb.cz je z oblasti psychologie, sexuologie, dietologie a sociálně právní. Já poskytuji sociálně právní poradenství, na ostatní máme odbornice,“ uvedla Magda Hluchá.

Poradna na webových stránkách zatím není příliš využívána, ale Magda Hluchá věří na výrazné zlepšení. „Je to spíše kvůli tomu, že o naší nové službě mnoho lidí neví,“ doplnila.

Poradenství přes internet není jen pro samotné postižené, ale samozřejmě i pro jejich rodiny. Výhodou tohoto poradenství je i anonymita, protože hodně lidí se za své problémy stydí a bojí se tak zeptat přímo nějakého odborníka.

Na stránkách www.czpmb.cz je i forum, kam lidé mohou posílat různé informace či zkušenosti. „Mohou ho třeba využít jako bazar. Když mají nějakou rehabilitační pomůcku, mohou ji zde nabídnout,“ doplnila ředitelka Centra.

Představou do budoucnosti je podle Hluché i založení klubu pro volný čas. „Jednalo by se o setkávání lidí se zdravotním postižením a určování priorit Centra společně s nimi, na co se zaměřit, co podporovat, prosazovat, proti čemu se naopak bránit a tak podobně.“

Mluvit o jeho zřízení je však předčasné, protože se naše prostory budou zmenšovat.

Centrum je ochotné nábídnout i pomoc s hledáním zaměstnání: „Máme s některými firmami dohodnutou spolupráci v oblasti zaměstnávání lidí se zdravotním postižením, a to formou výměny informací o volných místech, které pak nabízím zde v Centru a brzy i na webovkách.“

Centrum pro zdravotně postižené také plánuje Festival naruby. Uskuteční se na zahradě Centra 83 12. června od 10 do 22 hodin.

Na festivalu vystoupí lidé s postižením i bez něj. Návštěvníci se mouhou těšit na hudbu, divadlo, filmy, tanec vozíčkářů, doprovodné akce – výrobky z chráněných dílen, bar, opékání masa, sportovní turnaj, ruský kuželník i představení boccii.

VIZITKA MAGDY HLUCHÉ: Do Centra pro zdravotně postižené v Mladé Boleslavi nastoupila po mateřské dovolené jako asistentka ředitele. Dříve byla jejím zaměstnáním například výuka francouzštiny, z níž má státní zkoušky, na mnichovohradišťském gymnáziu. Už během mateřské dovolené se rozhodla pracovat v sociálně – právní sféře, proto se dala na studium Výšší odborné školy sociálně – právní. Po odvolání ředitele Centra v září roku 2009 se v lednu 2010 stala ředitelkou Centra, a proto se v sociální oblasti vzdělává i nadále. Co ji v sociální sféře láká, je práce v azylovém domě pro matky s dětmi, práce s Romy či seniory.