VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Adoptováním dítěte z Afriky zlepšíte jeho život

Horka u Bakova nad Jizerou - Adoptivní matkou keňské holčičky Dianky se stala i Martina Nohýnková.

5.11.2009
SDÍLEJ:

Adoptivní rodič, Martina Nohýnková, s fotografií africké holčičky Dianky. Foto: Deník/ Lucie Kučerová

Adopce afrických dětí z Guiney, Keni a Beninu znamená pomoc dětem, které s rodinami žijí v úplné chudobě. Jejím cílem je zajištění vzdělání dětem, jejichž rodiče nebo opatrovníci si nemohou dovolit hradit školné a výdaje spojené s výukou. Dítě nadále žije se svojí rodinou v Africe, ale adoptivní rodič, což může být jednotlivec, skupina lidí, rodina, organizace nebo firma, mu hradí školné, všechny učební pomůcky a školní uniformu.

Adoptivním rodičem se stala i Martina Nohýnková z Bakova nad Jizerou. Kromě adopce holčičky Dianky se stala dobrovolnicí v humanitním hnutí, které se adopcemi zabývá.

Adoptovala jste africké dítě. Jak jste k tomu dospěla a proč jste to udělala?
Ano, adoptovala jsem krásnou holčičku z Keni a mám z toho obrovskou radost. Napadlo mě to vlastně ze dne na den. Hlavním důvodem byla snaha pomoci.

Kde jste získala informace?
Informace jsem získala na internetových stránkách. Poté jsem se spojila s centrem organizace a sháněla další a další informace, abych o adopci i organizaci věděla co nejvíce.

Jak adopce probíhala?
Nejprve jsem si na internetových stránkách vybrala dítko, které jsem chtěla adoptovat. V té době jich bylo na výběr asi sto, takže to opravdu nebylo snadné. Zkontaktovala jsem koordinátora adopce, který má dané dítě na starosti. Vyměnili jsem si pár informací. Poté jsem podle pokynů vyplnila darovací smlouvu. Poslala jí do centra organizace, odeslala peníze a bylo to. Během pár dní už se na stránkách u „mého“ dítěte objevila informace Adoptováno.

Jak dlouho jste adoptivním rodičem?
Zatím krátce - dva měsíce. Ale pevně věřím, že dlouho budu. Adptovala jsem čtyřletou Dianku z Keni.

Adoptovat dítě z Afriky může každý?
Jistě, ve své podstatě může každý. Osobně si ale myslím, že adoptovat by měl člověk, který to myslí upřímně, chce opravdu pomoci a ne třeba jen proto, aby byl pro okolí zajímavý.

Co to obnáší?
Ve své podstatě to neobnáší skoro nic. Především ale musíte včas platit, aby dítě nemuselo přerušit školní docházku, a tak opustit školu.

Kde případní zájemci zjistí více informací?
Více informací najdou na internetu, a to na stránkách www.humanisti.cz.

Jak dítě jeho adoptivní rodič podporuje?
Jak jsem se již zmínila, adoptivní rodič podporuje dítko především penězi. Z těch se platí školné, školní pomůcky, školní uniformy, základní zdravotní očkování a podobně. Jinak může podporovat dopisováním, posíláním fotek a balíčků. I to je podpora, zejména psychická.

Jsou dítě a jeho adoptivní rodiče nějak v kontaktu?
Ano, jsou. Buď přes koordinátory v Africe, nebo přes písemný kontakt.

Je nějaká zpětná kontrola, že peníze, které rodiče posílají, skutečně dostane vybrané dítě?
Chodí jim třikrát do roka školní vysvědčení, z něhož se může dozvědět nejen o prospěchu svého dítka, ale také to, že do školy skutečně chodí. Mimo vysvědčení jsou rodičům posílány fotky dětí, kde jsou zachyceny ve školní uniformě. Dále je umožněno, aby si rodič mohl s dítětem psát a navázal s ním osobní vztah. Rodič si také může vyžádat účtenky od všech zakoupených věcí pro dítě včetně účtenky za zaplacené školné. V neposlední řadě je možná osobní návštěva českého rodiče v Africe, kde se setká se svým adoptivním dítkem, jeho rodinou a tak podobně.

Co když dítě zemře? Dozví se to adoptivní rodiče? Přejdou posílané peníze na jiné dítě, nebo adopce zanikne?
Adoptivní rodič se o úmrtí dítěte samozřejmě dozví co nejdřív telefonicky od svého českého koordinátora. Následně mu je nabídnuta možnost vrácení zbylých peněz, adopce nového dítěte, nebo převod peněz na některý z jiných projektů Kampaně lidské podpory v Africe.

Jak dlouho adopce trvá? Do kolika let věku dítěte?
Adopce trvá různě dlouhou dobu, minimálně po ukončení základní školní docházky. Nelze říci věk, protože některé děti můžou začít chodit do první třídy třeba i v deseti letech. Umožňujeme dítěti studovat i střední školu, pokud o to má zájem a pokud je adoptivní rodič ochoten platit vyšší částku. Školné na středních školách je totiž vyšší než na základní škole. Řešíme to proto případ od případu, dle dohody s adoptivním rodičem. Adoptivní rodič může adopci ukončit kdykoliv, nemusí čekat, až dítě dokončí vzdělání. V takovém případě pak vracíme dítko zpět do adopce, aby mohlo být adoptováno někým jiným.

Autor: Lucie Kučerová

5.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

ON-LINE: Ptejte se mistra světa v malém fotbale Františka Hakla

Během uplynulého víkendu musel být znovu uzavřen kruhový objezd u ulic Jana Palacha a Na Radouči. Dělníci tam tentokráte dodělávali retardéry u přechodů. Ty se nově budou nacházet na každém vjezdu na kruhový objezd.
7

FOTO: Přecházení u kruháku je pro chodce bezpečnější

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Volební NEJ na Mladoboleslavsku

Mladoboleslavsko - Kde byla nejvyšší a nejnižší volební účast?

KRÁTCE: Volební střípky z měst okresu Mladá Boleslav

Boleslavsko - Jak volili lidé z Benátek, Mnichova Hradiště, Bělé nebo Dobrovice?

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Mladá Boleslav - Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech v mladoboleslavské porodnici. Přestože víme, že každé miminko je krásné, můžete hlasovat v naší anketě o miminko týdne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení