Jako sen se musí zdát současnému vedení města Mladá Boleslav zjištění, že statistická čísla, která dostávalo ze školského odboru, byla chybná. Alespoň to tak tvrdilo vedení města na posledním jednání zastupitelů.

O čem je řeč? O počtech míst ve školkách v současné době a zejména do budoucna. Kapacity školek totiž nestačí zájmu rodičů.

Před časem vzešel z odboru školství návrh zřídit další školku. Pak však statistická čísla ukázala, že je to zbytečné. A tak vedení města otázku rozšiřování míst ve školkách pustilo z hlavy.

A nyní zjistilo, že je zaděláno na pořádný průšvih. Dokonce byla celá situace na zastupitelstvu pojmenována jako katastrofa.

„Když bychom nic neudělali, za rok to ještě půjde, v roce 2010 to bude průšvih a v roce 2011 katastrofa,“ řekl varovně primátor Raduan Nwelati.
Už letos bylo odmítnuto 86 žadatelů o umístění dětí do mateřských škol ve městě. „Byly to ale děti maminek, které chtěly své dítě umístit na čtyři hodiny a také z okolí,“ uvedl Nwelati.

Současný vedoucí odboru školství Václav Kalát má nyní za úkol zmapovat všechny školky, zjistit počty dětí, které budou patrně v příštích letech do školek nastupovat. A následně vzejde výsledek: „V některých školkách zřídíme další třídy nebo postavíme novou školku, klidně
i dvě, a to v lokalitách, kde budou nejvíce potřeba,“ tvrdí město.

Chystaná koncepce by měla také zmapovat dostupnost současných mateřských škol a posoudit, nakolik vyhovuje současným potřebám. Koncepce bude jedním z předpokladů pro další rozhodování vedení o tom, jak kapacitu školek do dalších let navýšit.

„V září by mělo nastoupit do mateřských škol v Mladé Boleslavi zhruba 1116 dětí, tento počet se ale ještě může měnit a přesnější čísla bude mít město k dispozici koncem září,“ uvedl mluvčí Magistrátu města Mladá Boleslav Pavel Šubrt.

Současná kapacita školek je 1044 míst. V novém školním roce 2008/2009 se podařilo umístit všechny žadatele s výjimkou dětí, které jsou děti matek na mateřské dovolené, děti z jiných obcí a případně děti, které chtěli rodiče umístit jen na čtyřhodinový režim.

Do budoucna je ovšem předpoklad dalšího růstu dětí vzhledem k tomu, že počet narozených dětí v Mladé Boleslavi se v posledních letech každoročně zvyšuje. Stávající kapacity školek by proto přestaly stačit.

Původně se předpokládalo, že problém s kapacitou školek bohatě pokryje soukromá školka firmy Reza, která vzniká v mladoboleslavské Táborské ulici. Zájem rodičů je ale obrovský a pro všechny děti rozhodně stačit nebude.