„Toto ocenění jsme získali díky společné práci Ekotýmu, který je složen z dětí, učitelek, provozních zaměstnanců a rodičů," sdělila ředitelka mateřské školy Jitka Čadilová a dodala, že předávání titulu bylo pro děti velkou událostí, kterou pojaly velmi zodpovědně. „Ocenění jsme si převzali ve Valdštejnském sále Senátu Parlamentu České republiky, což byl pro děti velký zážitek. Atmosféra byla velmi slavnostní," popisuje důležitý den pro žáky mateřské školy ředitelka. Bohužel ale nechyběla ani jedna velmi smutná chvilka. „Minutou ticha jsme si připomněli a uctili památku obětí nedávného atentátu v Manchesteru, kde zahynuli i členové Ekoškoly.

Po předávání následovala prohlídka Valdštejnské zahrady, kde probíhala prezentace všech oceněných škol. „Na zahradě už panovala o něco uvolněnější atmosféra a děti si zde užily spousty legrace. Vládla uvolněná a hravá nálada. Fotili jsme se například v rozverném fotokoutku, učitelé si vyměňovali své zkušenosti a rady. Také zde byl rovněž připraven vzdělávací koutek, kde jsme se mohli informovat o zodpovědné spotřebě jídla," popisuje slavnostní den Čadilová.

Zakončením celého dne pak byla očekávaná projížďka parníkem, která byla pro děti zaslouženou odměnou a chybět samozřejmě nemohla ani zmrzlina.

Program Ekoškola je uceleným programem vyžadujícím spolupráci nejen uvnitř celé školy ale i školy s místní komunitou. Probíhá pod záštitou Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy a Ministerstva životního prostředí. Koordinátorem programu v České republice je sdružení Tereza.