Domorodci s pletí černou jako noc, chlupatí medvědi, přerostlá miminka, oživlé pastelky i jezdec na pštrosovi. Ti všichni byli v neděli odpoledne součástí masopustního průvodu, který v Bělé opět čítal snad dvě stovky lidí. Také letos byl o masopustní rej zájem víc než značný. Cílem průvodu byl totiž zámek, kde se veřejnosti poprvé otevřely nově zrekonstruované prostory i expozice.

„Kapelo, hrej," zakřičel ředitel Městských kulturních zařízení Petr Matoušek z hřbetu svého ochočeného pštrosa a průvod se dal s prvními tóny do pohybu. Jeho zastávkou byla nejprve radnice, kde maškary musely podle zvyklosti požádat o dočasné právo na veselé výtržnosti a blázniviny. Starosta Milan Lomoz nejenže souhlasil a své svolení dal dokonce ve verších, následně maškary dokonce s místostarostkou Jitkou Tošovskou vlastnoručně pohostil.

Dále se průvod ubíral kolem České brány, kde se svým programem vystoupili bělští turisté pod vedením Jiřího Bollarda, do ulice Tyršovy a odtud na zámek. Celou cestu na maškary štěkali psi, mávaly děti a do toho neúnavně hrála dechová kapela.

Na zámku už mezitím čekaly děti školou povinné, které se svými učitelkami, předvedli pásmo lidových říkanek a tanečků. A po krátké úkloně se rozeběhly do zámku. Schovat se? Vůbec ne, běžely pro vynikající koláče, které pro účastníky průvodu napekly kuchařky ze školní jídelny.

„Dnes jsme otevřeli informační centrum, které je koncipováno jako vstup do manufaktury, která v minulosti na bělském zámku fungovala. Do budoucna do těchto prostor chceme zvát především školy a rodiny s dětmi na tematické programy. Už dnes vás můžu pozvat na Velikonoční setkávání, které se uskuteční 21. března a příchozí si v jeho rámci vyzkouší tvořivé dílničky," pozval na zámek Matoušek.

Do zrekonstruovaných částí zámku budou jednotlivé expozice přibývat postupně. Zatím se počítá s instalací věnovanou romantické archeologii a archeologickým objevům z Mladoboleslavska, uvažuje se o modelu města. Výstava věnovaná manufaktuře už je na svém místě.

V infocentru někteří příchozí přispívali také na dokončení repliky obrazu Albrechta z Valdštejna, na kterém pracuje Veronika Jelenová. Práce na obraze, jehož originál visí v pražském Valdštejnském paláci, si vyžádají ještě 90 tisíc korun a 20 tisíc bude stát rám. Rozpracovaný obraz je vystaven v infocentru. Jednou by monumentální plátno mělo ozdobit právě zdi zámku.

Na bělském zámku nyní probíhá zkušební provoz. Průvodci jsou návštěvníkům k dispozici od pondělí do pátku, od května to bude denně. V jejich doprovodu můžete vedle opravených prostor navštívit také záchodovou věž, spojovací chodbu s obrazy nebo muzeum.