Velmi smutná zpráva zasáhla expedici K& K Pneu Annapurna Everest. Jeden z trojice spolubydlících expedice v základním táboře pod Annapurnou Martin Minařík, jenž v minulém roce rovněž podnikl s Boleslavákem Petrem Maškem cestu na Annapurnu, zmizel.

Nezvěstný je od 22. dubna. Jak podotkl Petr Mašek, všichni jsou touto zprávou zdrceni. „Pátrací akce byly ukončeny. Bohužel. Šance, že by Martin sám a bez vody dokazal sestoupit z hřebene ve špatném zdravotním stavu, je jen málo pravděpodobná,“ uvedl Mašek.

Jak se vše odehrálo?

Jak se vše odehrálo, expedice popisuje následovně: Trojice našich spolubydlících v základním táboře pod Annapurnou se po neuspěšném pokusu v Boningtonově cestě rozdělila. Dodo Kopold odjel domů a Martin Minařik s Elizabeth (Francie) si nabalili věci a jídlo na asi týden a pokusili se dostat na Rocknoir zezadu přes základní tábor v Machapuchre. Obešli celý skalní hřeben a postupovali pomalu od východu k Rocknoire 7490m.

Čekala je tak dlouhá cesta po hřebeni Annapurny, nakonec se v neděli sice dostali nad 8000 metrů, ale na východním předvrcholu (8021 m) se museli kvůli silnému větru otočit. Martin s Elizabeth tak úspěšně zdolali jeden z vrcholů /8.016m/ Annapurny I. Podle SMS na Miskův (Petr Mašek) satelit byli do poslední chvíle v pohodě, i když postupovali velmi pomalu, nocovali pod séráky.

Už dopředu avizovali, že pokud budou sestupovat, tak všude jinde jen ne do Jižní stěny ledovce pod Rocknoir, a po zkušenosti s velmi neprostupným jižním ledovcem pravděpodobně na druhou severní stranu. Pak přišla poněkud zmatená SMS, kterou jsme nepochopili, a pak se satelit odmlčel. Asi došly baterie, neboť byli ve stěně už déle než týden.Podle infa z naší agentury, sestoupila Elizabeth sama do Manangu (na severní stranu hřebene Annapurny) a ve velmi vyčerpaném stavu ji převezl vrtulník do Pokhary.

Museli se rozdělit, byl vyčerpaný

Z její výpovědi bohužel vyplývá, že se museli s Martinem rozdělit, neboť Martin byl natolik vyčerpaný, že nebyl schopen se sám pohybovat a Eli mu nebyla schopna pomoct, i když prošlapávala stopu. Byli totiž bez jídla, bez vody, plynu a zásob potravin. Doba strávená na hřebeni byla přes 11 dní. Dva dny celou oblast možného sestupu prohledával vrtulník, ale nepodařilo se najít žádnou stopu a Elizabeht nebyla schopna vylíčit, kudy přesně sestupovala a kde asi opustila Martina a v kterých místech bivakovali.

Expedice s boleslavským horolezcem Petrem Maškem by měla zítra vyrazit do Tibetu. Podle Maška se zatím s tragickou informací všichni srovnávají. „Je to velmi těžké, s Martinem jsme se dobře znali. Mnohokrát jsme spolu lezli. Znaly se i naše rodiny,“ dodal smutně horolezec z Mladé Boleslavi.