„Určitě dojde ke změnám. Hnutí ANO vyhrálo a do zastupitelstva přichází minimálně čtyři noví lidé, kteří s sebou přinesou nový pohled. Zároveň jsou v zastupitelstvu více zastoupeny místní části – všechny kromě Chloumku a Holých Vrchů," komentuje volební výsledek Tomáš Sedláček, volební lídr ČSSD.

Ten neskrývá, že se uchází o post starosty, jenž aktuálně zastává Jana Bímová. Na rozdíl od lídra vítězného hnutí ANO a podnikatele Martina Vernera.

„Na post starosty nekandiduji. Pravděpodobně bude starostou pan Sedláček. Za takových okolností bychom my obsadili post místostarosty a získali tři místa v radě," nechává nás nahlédnout do zákulisí jednání Martin Verner.

Na třetím místě se v letošních volbách umístili Starostové a nezávislí, za které kandidovala současná starostka Jana Bímová. Ta byla sice zvolena do zastupitelstva, s největší pravděpodobností však opustí svou kancelář.

„Po dvaceti letech na radnici ve funkci tajemnice, místostarostky a starostky se cítím unavená a budu ráda, pokud budu moci předat město spolehlivému nástupci, který spolu se zastupitelstvem bude pokračovat v realizaci našich plánů a vizí. Jsem připravena předat i své zkušenosti z práce pro město, pokud o ně bude nové vedení stát," říká starostka, která upozorňuje na to, že město potřebuje spíš než sedm volebních stran schopné lidi ochotné pracovat pro jeho rozvoj.

„Hlavním cílem mé kandidatury, kterou jsem dlouho zvažovala, nebylo obhájit post starostky, nýbrž pokusit se alespoň trochu „odpolitizovat" Dobrovici. Volební výsledek hnutí Starostové a nezávislí z nuly na téměř šestnáct procent považuji za velmi dobrý, děkuji všem voličům za jejich hlasy a doufám, že se podařilo udělat první krok k tomu, aby příště už to byli třeba jen jedni „Nezávislí," říká Jana Bímová.

Jak lídři ANO 2011 a ČSSD konstatují, během jednání zatím nedošlo k závažnějším zádrhelům, takže k naplnění předpokládaných výsledků zřejmě skutečně dojde. Uvidíme v příštích týdnech.

„Vždycky je vhodné, když vítězové mají v radě města silnou pozici," říká Tomáš Sedláček. „Potlačenou opozici tady ale nepěstujeme. Každý, kdo chce aktivně pracovat, dostane prostor," dodává.